XII edycja konkursu skierowanego do studentów kierunków technicznych zakończona. 26 listopada w hotelu Park Inn w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni wyższych – promotorzy nagrodzonych prac, przedstawiciele firmy ASTOR – organizatora konkursu oraz oczywiście sami Laureaci.
Prawie 10 tys. złotych trafiło do zwycięzców konkursu ASTOR na Najlepszą Pracę Dyplomową, jednak co jest cenniejsze, udział w konkursie otwiera możliwości rozpoczęcia ciekawej pracy zawodowej, zgodnej z wykształceniem i zainteresowaniami. Dodajmy, że wśród laureatów poprzednich edycji są również obecni pracownicy ASTORa.
„Co roku otrzymujemy prace, które prezentują wysoki poziom merytoryczny, obejmują oryginalne rozwiązania i, co istotne, mają praktyczne zastosowanie, a niejednokrotnie są wdrażane w przemyśle. Cieszy nas złożoność opisywanych systemów i częste zastosowanie w pracach zaawansowanych technologii, jak na przykład roboty przemysłowe – zwieńczenie wszystkich dziedzin automatyki przemysłowej.” – podsumowuje Wojciech Pawełczyk – Juror Konkursu ASTOR na Najlepszą Pracę Dyplomową.
W dotychczasowych edycjach do Konkursu zgłoszono ponad 100 prac z różnych ośrodków akademickich w Polsce, a wśród laureatów są absolwenci m.in. Politechniki Krakowskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Częstochowskiej i Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, Uniwersytetu Opolskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
W tegorocznej edycji najlepsza okazała się praca z Politechniki Poznańskiej, laureatami kolejnych miejsc są absolwenci krakowskich uczelni.
Stefan Życzkowski, Prezes ASTORa, zapowiadając laureata I miejsca nawiązał do tematyki Jego pracy „Konstrukcja i sterowanie napędu o zmiennej sztywności”, podkreślając, że „proste rzeczy są najbardziej ciekawe”. Jurorzy zwrócili uwagę na ogromne zaangażowanie uczestników, bardzo wysoki poziom i kompleksowość prac. Ciekawostką jest fakt, że zwycięzca głównej nagrody – Krzysztof Kuczkowski, odebrał nagrodę z rąk prezesa ASTORa, już jako pracownik firmy ASTOR. Jak skomentował to prezes firmy „ (…) raz na 4 edycje zwycięzca staje się pracownikiem ASTORa.”
Pierwsze miejsce:
Krzysztof Kuczkowski z Politechniki Poznańskiej (Wydział Informatyki, Katedra Sterowania i Inżynierii Systemów) za pracę: ” Konstrukcja i sterowanie napędu o zmiennej sztywności”, napisaną pod kierunkiem dr inż. Piotra Sauera
Drugie miejsce:
Norbert Śledź z Akademii Górniczo-Hutniczej ( Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, Katedra Automatyki) za pracę pod tytułem: „Problemy projektowania, realizacji i wdrożenia systemu SCADA dla wielkoseryjnej linii produkcyjnej”, napisaną pod kierunkiem dr hab. inż. Krzysztofa Oprzędkiewicza
Trzecie miejsce:
Paweł Gut z Politechniki Krakowskiej (Wydział Mechaniczny/Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji) za pracę pod tytułem: „Projekt automatyzacji i wizualizacji instalacji odciągów miejscowych w procesach pirometalurgicznych”, napisaną pod kierunkiem dr inż. Antoniego Szymczaka
Wyróżnienie:
Łukasz Miodoński z Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku-Białej (Wydział Budowy Maszyn i Informatyki) za pracę pod tytułem: „Układ likwidacji składowej wahań ładunku w czasie rzeczywistym regulator Fuzzy Logic”, napisaną pod kierunkiem dr inż. Marcina Sidziny
Tematyka prac zgłaszanych do konkursu może być związana m.in. z systemami sterowania linią produkcyjną, monitoringiem i wizualizacją procesów przemysłowych, automatyzacją procesów produkcyjnych lub stanowiskami zrobotyzowanymi. Studenci, przygotowujący swoje prace, mogą liczyć na wsparcie i konsultacje merytoryczne ze strony specjalistów z firmy ASTOR.
Jury konkursu ocenia: innowacyjność, poziom technicznego wykonania pracy, możliwość wdrożenia rozwiązania w praktyce, złożoność opisywanego zagadnienia, ilość produktów z oferty ASTOR wykorzystanych w pracy, poziom integracji poszczególnych elementów systemu oraz stopień wykorzystania zaawansowanych funkcji produktów.
Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej firmy ASTOR: www.konkurs.astor.com.pl