Wrzesień w ale kino! upłynie pod znakiem współczesnych światowych konfliktów. W cyklu „Kino Mówi: Konflikty” kanał zaprezentuje pięć filmów, opowiadających o często pomijanych konsekwencjach wojny. Co oznacza ona dla jednostek? Co kryje się pod atrakcyjnymi telewizyjnymi relacjami? Każdy seans poprzedzi spotkanie z gośćmi, prowadzone przez Maxa Cegielskiego – dziennikarza, pisarza i podróżnika. Premiera w każdy czwartek września, od 2 września, o godz. 20.10.
Wrzesień w ale kino! upłynie pod znakiem współczesnych światowych konfliktów.
W cyklu „Kino Mówi: Konflikty” kanał zaprezentuje pięć filmów, opowiadających o często pomijanych konsekwencjach wojny. Co oznacza ona dla jednostek? Co kryje się pod atrakcyjnymi telewizyjnymi relacjami? Każdy seans poprzedzi spotkanie z gośćmi, prowadzone przez Maxa Cegielskiego – dziennikarza, pisarza i podróżnika.
Premiera w każdy czwartek września, od 2 września, o godz. 20.10.
Cykl rozpocznie legendarny „Czas Apokalipsy” – ale kino! pokaże wersję reżyserską filmu. Wojna w Wietnamie, transmitowana na żywo do milionów domów, zasłużyła na nowoczesne kino. Emisja w czwartek, 2 września o godz. 20.10.
Za współczesne echo konfliktu wietnamskiego często uznaje się wojnę w Iraku. Akcja wyprodukowanej przez BBC brytyjskiej „Okupacji” skupia się wokół losów trójki brytyjskich żołnierzy, którzy z różnych powodów powracają do tego pokonanego, ale ciągle niepodbitego kraju. Film pokazuje kraj, w którym temperatura społeczna i polityczna jest bliska wrzenia, choć przetoczyły się już przez niego „zwycięskie” armie, a sytuacja została w wieczornych wiadomościach określona z uspakajającym uśmiechem jako „opanowana”. Emisja w czwartek, 9 września o godz. 20.10.
Trochę zapomnianym konfliktem jest dziś też wojna w Czeczenii. Rosyjski obóz wojskowy, pokazany w „Aleksandrze” Aleksandra Sokurowa, też wydaje się „zapomniany”. Żołnierze snują się po nim, jakby zapomnieli, po co tam właściwie są, ledwie widoczni spod grubej warstwy kurzu. Sama wojna ukrywa się pod obozową nudą. Sokurow w swoim filmie, prezentowanym w canneńskim konkursie, wybiera spojrzenie staruszki. Tytułowa bohaterka pokonała daleką drogę
, by zobaczyć się z wnukiem – kapitanem rosyjskiej armii. Szybko znajduje wspólny język z miejscowymi ludźmi, a żołnierze, którzy nie raz już zabijali, pozwalają jej się łajać, jak niesforne dzieci
. Jej bliskość na krótką chwilę wprowadza niepokojące poczucie normalności. Emisja w czwartek, 16 września o godz. 20.10.
Pokój jest czymś niezwykłym także dla mieszkańców Kabulu. Afgański film „Kabuli Kid” pokazuje miasto nieprzygotowane na pokój, ale tętniące życiem, którego mieszkańcy nie mają czasu na rozpamiętywanie przeszłości. Emisja w czwartek, 23 września o godz. 20.10.
Inne miejsce permanentnego konfliktu, gdzie niepokój jest stanem normalności, to pogranicze palestyńsko-izraelskie. Oparte na prawdziwym incydencie, nagrodzone m.in. na festiwalu w Berlinie „Drzewo cytrynowe” także opowiada o ludziach, którzy próbują wbrew wszystkiemu prowadzić normalne życie. Emisja w czwartek, 30 września o godz. 20.10.
K. Gembalik
Źródło: www.medialink.pl
Zobacz także:
– Produkty Amiki w finale konkursu Dobry Wzór 2010
– Szaleństwo filmowe w Cyfrze +
,21,5176,1282829076