Prawdopodobnie wszystko zaczęło się w chwili, gdy człowiek zapragnął jakiejś rzeczy będącej w posiadaniu kogoś innego. A że nie mógł lub nie chciał odebrać mu jej siłą, inteligentnie i szlachetnie zaproponował wymianę na przedmiot inny, lecz równie atrakcyjny. Tak narodził się handel. Wkrótce potem pojawił się pierwszy jego atrybut – prosta waga wisząca. Dużo, dużo później na rynek wkroczył pieniądz.
Handel – wynalazek stary jak świat
Od samego początku chodziło w nim o zysk, ale taki, aby obie strony transakcji odchodziły usatysfakcjonowane. Wpływ na poziom satysfakcji ma poczucie sprawiedliwości. Każdy coś daje i każdy otrzymuje. Żadna ze stron nie czuje, że dostaje mniej, niż oddaje. Wtedy i tylko wtedy można mówić o Sprawiedliwym Handlu. To jednak zaledwie część idei kryjącej się pod tym pojęciem. Określenie sprawiedliwy użyte tu zostało w dużo szerszym zakresie znaczeniowym. Nie chodzi jedynie o sprzedającego czy kupującego, a o wszystkich uczestników tej gałęzi gospodarki, jaką jest handel.
Zwyczajna waga wisząca – symbol sprawiedliwości
Pierwsza waga była tyleż prosta w swej konstrukcji, co niezawodna w działaniu. Składała się bowiem ze zwykłej drewnianej belki, do której końców przywiązywano sznurkami ciężary. Taka prostodźwigniowa waga wisząca w prawie niezmiennym kształcie przetrwała tysiąclecia. A dlaczego stała się powszechnie rozpoznawalnym symbolem sprawiedliwości? Zasada jej działania opiera się na elementarnych prawach fizyki – stałych, niezmiennych i konsekwentnych. Atrybutem bogini prawa oraz wiecznego porządku, Temidy jest nic innego tylko właśnie mała waga wisząca z szalkami. Jej symbolika jest wszakże bogatsza. Stała się również znakiem harmonii, równowagi, stabilności, uczciwości, umiarkowania i równości. Być może właśnie dlatego nawet dziś waga kojarzy się nie tylko z handlem, ale też z sądownictwem, prawem tudzież wymiarem sprawiedliwości.
Na czym polega idea Sprawiedliwego Handlu?
To nie tylko model postępowania, to forma międzynarodowego ruchu społecznego, który zrzesza różne fundacje, organizacje, firmy, w tym oczywiście producentów i dostawców. Działacze dążą do wypracowania niezależnego systemu handlowego w krajach Globalnego Południa na wzór standardów światowych. Fundamentalną zasadę promowaną przez Sprawiedliwy Handel można by ująć w zdaniu: „Człowiek ważniejszy niż zysk”. Działania aktywistów natomiast zmierzają do zagwarantowania takich wartości, jak:
•godne wynagrodzenie
•odpowiedzialność za środowisko naturalne
•ochronę dzieci przed wykorzystywaniem ich pracy
•szacunek w relacjach biznesowych
•godne wynagrodzenie
•odpowiedzialność za środowisko naturalne
•ochronę dzieci przed wykorzystywaniem ich pracy
•szacunek w relacjach biznesowych
Głównym propagatorem idei Sprawiedliwego Handlu jest organizacja Fairtrade International, której przedstawicielem w Polsce jest Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”. Wśród jej założycieli oprócz wielu szacownych instytucji znajduje się także Polska Akcja Humanitarna. Od 2002 roku obchodzony jest nawet Światowy dzień Sprawiedliwego Handlu.
DeNovo
Więcej o wagach Steinberg Systems na http://emaks.pl/wagi/wagi-hakowe.html, w tym wysokiej jakości wagi wiszące.