laptop

Jak wiadomo o utratę danych naprawdę nie jest trudno, a powodów ich utraty może być bardzo wiele. Dyski twarde komputerów, komórki, smartfony, karty w aparatach to urządzenia elektroniczne, które ulegają awariom (spięcia elektryczne, uszkodzony dysk ,wirus, błędy oprogramowania). Tak jak awaria tych urządzeń tak i skasowanie danych z winy człowieka np. poprzez nieświadome skasowanie danych, zalanie sprzętu może być bolesne i kosztowne, ale nie zawsze oznacza, że trzeba się pożegnać z cennymi danymi. Danymi, które w firmie są wszędzie- m.in. w rozliczeniach, instrukcjach dla pracowników czy w ofertach dla klientów. Większość utraconych danych da się odzyskać. Jeśli nie w całości, to przynajmniej w dużej części. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji jeśli już zaistniała?

Większość przedsiębiorców odzyskiwanie danych próbuje wykonać korzystając z pomocy specjalistycznych laboratoriów. Profesjonalne laboratoria odzyskiwania danych to miejsce, gdzie doświadczeni pracownicy starają się robić wszystko co możliwe, aby odzyskać dane w każdym przypadku, niezależnie od przyczyny utraty, rodzaju plików czy nośnika na którym były przechowywane dane. Na skuteczność odzyskiwania danych składa się wiele czynników : duża ilość części zamiennych, umiejętności mechaniczne połączone z wiedzą na temat elektroniki, robotyki, automatyki, fizyki, programowania oraz doświadczenie i profesjonalne wyposażenie w odpowiedni do tego działań sprzęt. Nie warto robić niczego samodzielnie.

Największe koszty ponoszą właściciele tych firm, którzy na co dzień posługują się ogromną ilością danych. Informatycy szacują, że utraty danych w polskich firmach, w zależności od typu działalności i wartości danych, to wydatek od 5 tys. zł do pół miliona złotych dziennie. Utrata danych w firmie może mieć nie tylko skutki w postaci kosztów finansowych, ale także dotkliwe skutki utraty wiarygodności, utraty zaufanych klientów, utraty potencjalnych rynków zbytu, utraty zdolności konkurencyjnej, rysy na wizerunku, przestojów i przerw w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a także ryzyko upadłości firmy.

Wydaje się, że to nigdy nie dotknie ani mnie, ani mojej firmy, a jednak utrata danych może poważnie utrudnić lub wręcz uniemożliwić prowadzenie działań biznesowych. Taka sytuacja automatycznie generuje straty, aż do czasu usunięcia usterki, dlatego też ważne jest aby możliwie jak najszybciej przywrócić wszystko do stanu przed awarią. Należy pamiętać, że zgromadzone informacje to nasze aktywa. Nierzadko znacznie cenniejsze niż kosztowne urządzenia, na których je przechowujemy, ponieważ mówiąc o zasobach firmy mamy na myśli budynki, samochody czy prawa patentowe. Tymczasem jej realną wartością są gromadzone informacje, bo to ich przetwarzanie umożliwia generowanie zysku. Dlatego też w przypadku utracenia danych tak ważne jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy specjalistycznych firm zajmujących się odzyskiwaniem danych.