Dane

Odzyskiwanie danych jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych procesów technicznych. Na proces ten składa się szereg działań prowadzących do jednego celu jakim jest skuteczne odzyskanie danych – choćby kosztem uszkodzenia urządzenia z jakiego odzyskiwane są dane. Przyczyn utraty ważnych danych na dysku, pendrvie czy karcie pamięci może być wiele- awaria prądu, usunięcie przez pomyłke, wirusy komputerowe. Nie musi to jednak oznaczać, że już nigdy nie da się zobaczyć zdjeć, filmów czy ważnych dokumentów.

Jak wygląda proces odzyskiwania danych?

Procedura rozpoczyna się od dokonania wstępnej analizy za pomocą, której można określić jakie są możliwości , prawdopodobieństwo i procent odzyskania danych oraz koszty. Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma przyczyna usterki nosnika czy utraty danych, rodzaj przechowywanych danych oraz typ urzędzenia na jakim dane były przechowywane. Inne problemy przy odzyskiwaniu danych pojawią sie w przypadku urządzeń mobilnych np. takich jak smartfony, a inne dla urządzeń stacjonarnych np. komputery PC.

Przyczyny utraty danych

Najczęstszą przyczyną utraty danych są uszkodzenia mechaniczne, które wynikają głównie ze sposobu użytkowania laptopów i komputerów. Inną przyczyną może być działanie użytkowników na przykład podczas instalacji systemu operacyjnego lub przywrócenia kopii systemu. Kolejną przyczyną są ataki wirusów, które potrafią zaszyfrować wszystkie pliki użytkownika. W mniejszym stopniu są to uszkodzenia spowodowane przepięciami zasilania.

Wybór firmy odzyskującej dane

Na skuteczność odzyskiwania składa się bardzo dużo czynników m.in. ilość części zamiennych, umiejętności mechaniczne połączone z wiedzą na temat robotyki, elektroniki, fizyki i automatyki, programowania, a przede wszystkim doświadczenie i profesjonalne wyposażenie w odpowiedni sprzęt. Nie warto robić niczego samodzielnie. Często porównuje się pracę przy odzyskiwaniu danych z pracą lekarza chirurga, który nie może pozwolić sobie na pomyłkę.

Przy wyborze firmy odzyskującej dane należy w szczególności zwrócić uwagę na to czy firma pobiera opłatę w przypadku, gdy dane nie zostaną odzyskane. Obecnie z uwagi na dużą konkurencję pomiędzy firmami na rynku są dostępne firmy, kóre nie pobierają od swoich klientów płatności za wycenę usługi, a wynagrodzenie dla firmy pobierane jest tylko w przypadku uzyskania zamierzonego celu, jakim jest odzyskanie danych. Na rynku jest obecnie wiele firm, można się o tym przekonać wpisując w wyszukiwarce internetowej np odzyskiwanie danych Warszawa.

Należy również przeanalizować stopień ważności danych, które wstępnie możemy sami oszacować i przewidzieć ile jesteśmy w stanie za te dane zapłacić. Przykładowo inne znaczenie dla nas będą miały np. zdjęcia ze znajomymi, a inne dokumenty do pracy lub szkoły przez brak których możemy stracić określoną sumę pieniędzy lub też nie zdać egzaminu. Nie mniej jednak może zdażyć się, iż dane okażą się dla nas bezcenne np. zdjęcia ze ślubu lub narodzin dziecka.


Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby stracić dane. Jednak czasami potrzeba jeszcze mniej, by się przed tym uchronić. Pomóc może w tym chociażby regularne robienie kopii zapasowych i przechowywanie jej na innym dysku. Łatwo jest o tym zapomnieć, ale tworzenie takich kopii zapasowych jest niezwykle ważne. Jeżeli sprzęt ulegnie awarii, przechowywanie danych w chmurze lub na dysku zewnętrznym gwarantuje dostęp do nich z dowolnego miejsca. Jednak kiedy już nastąpi utrata danych warto zwrócić się do eksperta, który w profesjonalny sposób stwierdzi czy istnieje możliwość ich odzyskania i podejmie się tego zadania. Pamietając o tym, że metody pod tytułem „zrób to sam” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj