kodeks pracy

W kodeksie pracy dochodzi do różnorodnych zmian, które warto obserwować na bieżąco. Dzięki temu zarówno pracownicy, jak i pracodawcy doskonale wiedzą, jakie mają prawa. Ostatnio do polskiego porządku prawnego wdrożono odpowiednie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które dotyczą wielu aspektów. Sprawdźmy, jakie zmiany w kodeksie pracy 2023 są najważniejsze! O czym powinniśmy pamiętać? Na co wskazują zmiany w przepisach prawnych?

Niekorzystne traktowanie

Kodeks pracy 2023 wskazuje na ochronę przed niekorzystnym traktowaniem pracowników. Pracownik może w razie naruszenia przepisów prawa pracy skorzystać z przysługujących uprawnień, które dotyczą także równego traktowania w miejscu pracy. Skorzystanie z takiego rozwiązania nie może być podstawą do nieodpowiedniego traktowania i nie może powodować negatywnych konsekwencji wobec danej osoby. Nie ma tutaj mowy o uzasadnieniu wypowiedzenia stosunku pracy lub rozwiązania bez wypowiedzenia przez pracodawcę. 

Umowa o pracę na okres próbny

Kolejne zmiany w kodeksie pracy dotyczą umowy o pracę na okres próbny. Okazuje się, że strony mają możliwość uzgodnienia przedłużenia umowy o czas urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Nie zapominajmy o tym, że umowa o pracę na okres próbny może zostać zawarta na:

  • 1 miesiąc – gdy chcemy zawrzeć umowę i pracę na czas określony, krótszy niż 6 miesięcy
  • 2 miesiące – gry chcemy zawrzeć umowę o pracę na czas określony wynoszący 6-12 miesięcy

Te okresy mogą ulec wydłużeniu, nie więcej niż o 1 miesiąc. Ten fakt musi być uzasadniony rodzajem pracy. Więcej informacji na temat zmian w kp znajdziemy na stronie poradnikpracownika.pl.

Inne zmiany

Co jeszcze uległo zmianie? Pracodawca nie może zakazywać pracownikom jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innymi pracodawcami. Ten przepis nie jest stosowany w razie zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Istotne jest także rozszerzenie zakresu informowania pracownika o stosunku pracy. W umowie o pracę zawieramy strony umowy, dane firmy, warunki płacy i pracy, miejsce wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, dzień rozpoczęcia, rodzaj pracy, czy też wynagrodzenie. Rozszerzenie dotyczy informacji dla pracownika, która wskazuje, że pracodawca musi informować pracowników o wolnych stanowiskach pracy i możliwościach awansu. 

Dla każdego pracownika spore znaczenie mają z pewnością szkolenia i dodatkowe przerwy w pracy. W tej sytuacji szkolenia muszą odbywać się na koszt pracodawcy i w godzinach pracy pracownika. Co ciekawe, czas szkolenia jest dodatkowo wliczany do czasu pracy. Jeśli chodzi o dodatkowe przerwy w pracy, także zostały one ujęte w zmianach w przepisach. Gdy pracujemy co najmniej 6 godzin, mamy prawo do przerwy trwającej 15 minut lub więcej. Z kolei gry pracujemy dłużej niż 9 lub 16 godzin, mamy prawo do kolejnych dodatkowych przerw, trwających co najmniej 15 minut. Oczywiście przerwy te są wliczane do czasu pracy. Kodeks pracy 2023 wprowadził znacznie więcej zmian, którym powinniśmy przyjrzeć się bliżej. 

Według nowych przepisów możemy skorzystać ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Uzyskujemy na to 2 dni robocze w ciągu roku. Pracodawca udziela takiego zwolnienia na żądanie pracownika, w danym terminie. Najpóźniej trzeba to zgłosić w dniu skorzystania ze zwolnienia od pracy w związku z siłą wyższą. Jak widzimy, kodeks pracy 2023 kryje przed nami wiele ciekawych informacji, które są na bieżąco modyfikowane. Są one ważne nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj