prawo pracy

Przepisy prawa pracy są powszechnie znane, a jednak co roku odnotowywanych jest kilkadziesiąt tysięcy przypadków naruszeń praw pracowniczych. Przestrzeganie prawa pracy jest obligatoryjne zarówno dla pracodawcy jak i pracownika, mimo to ciągle dochodzi do nieprawidłowości. Co zrobić w sytuacji, kiedy pracodawca nadużywa swoich kompetencji? Jak może poradzić sobie pracownik, którego prawa nie są respektowane? Gdzie należy szukać pomocy?

Nadzór nad przestrzeganiem prawa pracy
 
Do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy jest powołany specjalny organ państwowy. To Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), która stoi na straży praw pracowniczych. PIP jest instytucją, która kontroluje pracodawców w zakresie przestrzegania ich praw i obowiązków względem pracowników. Mogą weryfikować między innymi: wypadki w pracy, utrzymywanie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzeganie czasu pracy, urlopy wypoczynkowe, wynagrodzenia, mobbing, czy respektowanie praw poszczególnych grup pracowniczych.
 
Gdzie szukać pomocy?
 
Państwowa Inspekcja Pracy oferuje darmowe porady prawne z zakresu prawa pracy. Każdy zainteresowany może uzyskać taką pomoc w placówkach tej instytucji na terenie całego kraju. Jednocześnie ma prawo złożyć skargę na pracodawcę, jeśli jego zdaniem w jakimś aspekcie prawo pracy nie jest należycie przestrzegane.
 
Skargę na pracodawcę można złożyć zarówno osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem poczty tradycyjnej bądź elektronicznej. Co ważne, kierowany zarzut jest zawsze imienny, ale inspekcja ma obowiązek zagwarantować anonimowość osobie składającej skargę. PIP ma na wszczęcie postepowania 30 dni od wpłynięcia zażalenia. Pracodawcy za nieprzestrzeganie prawa musi liczyć się z mandatem od tysiąca do 30 tysięcy złotych. W zależności od wykrytych nieprawidłowości mogą grozić pracodawcy także sankcje prawne.
 
Pracownik może również dochodzić swoich praw poprzez sąd pracy. Ta ścieżka zazwyczaj wybierana jest w przypadku niewypłacenia wynagrodzenia, bezpodstawnego zwolnienia z pracy lub wypadku w miejscu zatrudnienia.
 
Kodeks pracy stanowi dla pracowników swoisty parasol ochronny. Istnieją instytucje, które specjalizują się w przypadkach, gdy prawo pracy nie jest respektowane. Pracownik dzięki temu ma szanse dochodzić swoich praw.
 
BN Adwokaci – Aktywne działanie, ekspercka wiedza, praktyczne podejście do rozwiązywania problemów prawnych oraz odwaga i wytrwałość w dążeniu do postawionych sobie celów. Dzięki tym cechom zespół naszych specjalistów od lat z powodzeniem wspiera Klientów w efektywnym prowadzeniu biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj