faktoring

Rynek usług finansowych w Polsce rozwija się od kilkunastu lat w bardzo szybkim czasie. W tym momencie faktoring zaliczany jest do grona najpopularniejszych usług, z których korzystają przedsiębiorcy z bardzo wielu branż. Czym jest faktoring oraz w których branżach cieszy się największym zainteresowaniem? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Faktoring – opis usługi

Faktoring, a dokładniej faktoring wierzytelnościowy, umożliwia przedsiębiorcom sprzedanie faktur w zamian za środki finansowe. Na skorzystanie z usługi faktoringu decydują się właściciele firm, który przez dłuższy czas nie otrzymali od swoich kontrahentów środków za wystawione przez siebie faktury.

Zazwyczaj jest to spowodowane tym, iż termin spłaty jest bardzo długi. Obecnie wielu przedsiębiorców wystawia faktury z terminem spłaty wynoszącym nawet 90 dni. Dzieje się tak dlatego, że w dużej liczbie branż ma miejsce bardzo mocna konkurencja, dlatego też przedsiębiorcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich partnerów biznesowych oferują im tak długi terminy spłaty. W momencie, gdy środki finansowe przedsiębiorstwa są zamrożone przez długi czas, powoduje to wiele problemów, przede wszystkim ryzyko pojawienia się zatorów płatniczych i braku środków na realizację inwestycji. 

Faktoring działa na następujących zasadach: faktor, czyli instytucja udzielają faktoringu, wykupuje od przedsiębiorcy nazywanego faktorantem wystawione przez niego faktury. Faktor przekazuje przedsiębiorcy gotówkę. Czas oczekiwania na przelew środków jest zróżnicowany – zależy od tego, jakie są ustalenia między stronami umowy oraz od rodzaju faktoringu. 

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się efaktoring, który pozwala na skorzystanie z tej usługi w pełni online i bez zbędnych formalności. 

Jakie są zalety faktoringu?

Skorzystanie z usługi faktoringu niesie za sobą ogromną liczbę korzyści. Przede wszystkim, dzięki faktoringowi można w błyskawicznym czasie otrzymać środki finansowe. Dodatkowo, faktoring przyczynia się do poprawy płynności finansowej firmy i stabilizacji przychodów. Istotnym atutem jest też fakt, iż faktoring w przeciwieństwie do kredytów nie powoduje obciążenia bilansów firmy a także nie powoduje obniżenia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. 

Przy faktoringu można odliczyć koszty finansowania od podatku dochodowego i VAT. Nie ma też konieczności zabezpieczania wierzytelności, zaś pieniądze, które otrzymujemy w ramach tej usługi, można przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie cel. To on decyduje, czy pieniądze przeznaczy na wypłaty dla pracowników, inwestycje czy pokrycie innych zobowiązań finansowych. 

Jakie branże najczęściej korzystają z usług faktoringowych?

W Polsce pierwsza firma faktoringowa zaczęła działalność w 1994 roku. Warto wskazać, że usługi te cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Dla przykładu: w 2015 roku z faktoringu korzystało około 12,5 tysiąca firm, zaś w 2020 roku liczba podmiotów korzystających z tej usługi wzrosła aż do 21 tys. 

Które branże najczęściej korzystają z usług faktoringowych? W 2015 roku największym zainteresowaniem faktoring cieszył się w branży przemysłowej i handlu (28 proc.), dalej znalazły się wszystkie pozostałe branże (20,8 proc.) oraz usługi (11,9 proc.) i transport (11,3 proc.). 

Dla porównania – w 2019 roku branżą, w której faktoring był najpopularniejszy, okazał się handel (24,7 proc.) – kolejno uplasowały się różne branże (22,9 proc.), transport (20,4 proc.), przemysł (20,3 proc.) i usługi (11,7 proc.). 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj