W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej posiadaniu koncesji podlegają następujące dziedziny:
– wyszukiwanie oraz rozpoznanie złóż wydobywczych, wydobycie tych złóż, odpowiednie magazynowanie owych złóż oraz ich odpadów;
– wyrobu i sprzedaży materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów wraz z ich technologią, przeznaczonych dla wojska lub policji;
– produkcji, przetwarzania, przechowywania, przesyłania, sprzedaży paliwa oraz energii;
– ochrony osób i majątku;
– rozgłośnia radiowa oraz telewizyjna;
– transport lotniczy.
Zgodę na jej pozyskanie, odmowę, cofniecie, czy tez jakiekolwiek ograniczenia związane są zależne od ministra właściwego dla odpowiedniego podmiotu działalności gospodarczej, który wymaga posiadania koncesji. Z kolei warto pamiętać, że koncesja udzielana jest na czas ograniczony i przyznawana jest w okresie czasowym od 5 do 50 lat.
Licencja nazywamy dokument, urzędowe zezwolenie określające warunki korzystania z danego produktu, znaku towarowego, czy tez patentu. Wykorzystywana jest w prawie własności przemysłowej oraz intelektualnej, w prawie znaków towarowych, w prawie autorskim, a w szczególności największe zastosowanie znajduje w prawie wynalazczym. Korzystanie z tych opcji bez posiadania określonego zezwolenie jest nielegalne i podlega odpowiedniej karze.
Najważniejsze postanowienia licencji w prawie wynalazczym są regulowane przepisami prawnymi zawartymi w ustawie o wynalazczości. Uprawniony do danego patentu ma możliwość zawarcia umowy licencyjnej z innymi osobami, upoważniając je do korzystania z jego wynalazku.
Licencje dzielą się ze względu na zakres uprawnień na:
– licencje pełne i niepełne,
– licencje wyłączne i niewyłączne
Licencje pełne i nie pełne określają zakres możliwości korzystania z danego wynalazku. W przypadku, gdy osoba odbierająca licencje posiada taki sam zakres uprawnień do korzystania z danego rozwiązania jak osoba wydająca tą licencje, wtedy mówimy o licencji pełnej. Natomiast, jeśli chodzi o licencje niepełna, występuje ona wtedy, gdy zakres uprawnień do korzystania z danego rozwiązania jest węższy, ograniczony.
Licencja wyłączna mówi o tym, iż dana osoba posiada monopol na korzystanie z danego rozwiązania na danym obszarze. Natomiast, jeśli chodzi o licencje niewyłączną, można jej udzielić kilku licencjobiorcom na danym obszarze.
Zezwolenie jest dokumentem wymaganym do prowadzenia niektórych działalności gospodarczych, jest ono konieczne w takich dziedzinach jak:
- sprowadzanie i wysyłanie broni za granice;
- tworzenie przedstawicielstwa firmy zagranicznej
- handel napojami alkoholowymi;
- sprowadzanie alkoholu i tytoniu z zagranicy;
- wytwarzanie wyrobów tytoniowych;
- przetwarzanie tytoniu;
- wytwarzanie wyrobów alkoholowych;
- pośrednictwo pracy;
- prowadzenie banku;
- telekomunikacja;
- działalność ubezpieczeniowa;
- kinematografia;
- kupno i sprzedaż wartości dewizowych, a także w ich pośredniczeniu;
- produkcja leków oraz ich handel;
- prowadzenie składów celnych;
- prowadzenie agencji celnych;
- ochrona roślin;
- łowiectwo;
- totalizatory;
- gry losowe.