Właściciel likwiduje firmę. Czy pracownikowi posiadającemu umowę o pracę zawartą na czas określony kończącą się po terminie likwidacji firmy bądź z umową na czas nieokreślony przysługuje odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem stosunku pracy? Tak. Przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mają zastosowanie do wszystkich rodzajów umów o pracę, w tym także do umów zawartych na czas określony.

Właściciel likwiduje firmę. Czy pracownikowi posiadającemu umowę o pracę zawartą na czas określony kończącą się po terminie likwidacji firmy bądź z umową na czas nieokreślony przysługuje odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem stosunku pracy?

Tak. Przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mają zastosowanie do wszystkich rodzajów umów o pracę, w tym także do umów zawartych na czas określony. Należy jednak pamiętać, że – zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 10 ust. 1 – ustawę stosuje się w przypadku rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn w niej określonych w drodze wypowiedzenia lub na mocy porozumienia stron. Nie ma ona zatem zastosowania w razie rozwiązywania umów zawartych na czas określony z powodu upływu czasu na jaki zostały zawarte. Istotne jest więc, aby rozwiązanie takiej umowy nastąpiło przed upływem okresu, na który była zawarta, a przyczyny jej rozwiązania nie leżąły po stronie pracownika (taką przyczyna jest lnp. ikwidacja firmy). Należy w związku z tym zaznaczyć, że mimo iż przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony, z prawnego punktu widzenia określenie tych przyczyn jest w tym wypadku niezbędne.

Jeżeli zatem rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z przyczyn nieleżących po stronie pracownika (np. likwidacja firmy), a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to zwalnianemu pracownikowi przysługuje prawo do odprawy pieniężnej – podaje Państwowa Inspekcja Pracy.


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj