Leasing pracowniczy – jedna z najbardziej efektywnych form zatrudnienia pracowników tymczasowych. Wykorzystywana w krajach Europy Zachodniej od dłuższego czasu, w Polsce doceniana od niedawna. Doraźne lub sezonowe zatrudnienie pracowników na określony czas lub na wykonanie określonych zadań, których niemożliwe jest przez personel pracowników czasowych lub w wyniku ich nieobecności z powodu np. urlopu macierzyńskiego. Podmiotem, który nawiązuje stosunek pracy
Leasing pracowniczy – jedna z najbardziej efektywnych form zatrudnienia pracowników tymczasowych. Wykorzystywana w krajach Europy Zachodniej od dłuższego czasu, w Polsce doceniana od niedawna.
Doraźne lub sezonowe zatrudnienie pracowników na określony czas lub na wykonanie określonych zadań, których niemożliwe jest przez personel pracowników czasowych lub w wyniku ich nieobecności z powodu np. urlopu macierzyńskiego.
Podmiotem, który nawiązuje stosunek pracy z pracownikiem tymczasowym jest agencja zatrudnienia.
Agencja zatrudnienia tymczasowego odpowiada:
– za znalezienie i pozyskanie takiego pracownika
– podpisanie z nim umowy
– przeszkolenie odnośnie regulaminu oraz warunków pracy w danym zakładzie
– oddelegowanie do zleceniodawcy „pracodawcy użytkownika”,
Obowiązkiem agencji jest „opieka” nad pracownikiem tj. realizacja formalnych obowiązków pracodawcy – nadzoruje sprawy administracyjne oraz kadrowe, rozlicza godziny pracy, nalicza wynagrodzenia, ustala grafik, kieruje na badania medycyny pracy.
Niewątpliwymi korzyściami płynącymi z zastosowania takiej formy zatrudnienia dla przedsiębiorstwa jest:
1. Obniżenie kosztów wynikających z czynności administracyjno-kadrowych nad pracownikami
2. Czasochłonna selekcja oraz rekrutacja pracowników
3. Optymalizacja kosztów przedsiębiorstwa
4. Elastyczne dopasowanie przedsiębiorstwa do potrzeb personalnych w danych okresach, związana z tym dynamika realizacji planów, zadań i projektów
5. W szybki sposób pozwala na wypełnienie luki w niedoborze kadry wynikającej ze zwolnienia lekarskiego lub/i na zastępstwo.