Zastrzyk gotówki dla firmy w postaci kredytu może okazać się najlepszym, a często jedynym rozsądnym rozwiązaniem na chwilowe problemy finansowe. Kredyt to również doskonałe rozwiązanie, gdy dopiero planujemy uruchomienie firmy, ale brakuje nam kapitału na start. Ważne jest również to, że w zależności od potrzeb danej firmy może ona skorzystać z różnego rodzaju wsparcia ze strony banku. Kredyt hipoteczny, inwestycyjny, obrotowy czy konsolidacyjny – który wybrać?
Kredyty udzielane firmom są tak samo powszechne, jak te przyznawane na mieszkanie. W niektórych przypadkach jednak firmy mają o wiele łatwiej, gdy idzie o kredyt w banku niż osoba prywatna, głównie dlatego, że prowadzenie działalności wiąże się ze spełnianiem określonych wymogów, nałożonych przez państwo. Ponadto firmy w zależności od potrzeby i celu, na jaki mają trafić pieniądze, może wybierać spośród znacznie większego zakresu pożyczek kredytowych. Kupując mieszkanie zwykle możemy skorzystać tylko z kredytu hipotecznego. Jednak podobnie, jak w przypadku klientów indywidualnych, posiadanie konta w banku udzielającym kredytu może przynieść korzystniejsze warunki spłaty, a przede wszystkim skróci czas jego przyznania.
Kredyt inwestycyjny
Podstawę oferty kredytowej dla firm stanowi kredyt inwestycyjny. Już sama nazwa wskazuje, jakie powinno być przeznaczenie takiego wsparcia finansowego. Kredyt inwestycyjny ma pomóc przedsiębiorstwu w rozwoju, a ten stanowić może: zakup sprzętu, samochodu, restrukturyzacja, modernizacja, rozbudowa siedziby czy wykupienie udziałów w innym przedsięwzięciu. Kredyt może zostać wypłacony w całości lub w określonych transzach. Bank często zastrzega sobie prawo do skontrolowania czy powierzony firmie kapitał został wydany zgodnie z przeznaczeniem.
Zabezpieczenie dla kredytu inwestycyjnego może stanowić weksel in blanco, przeniesienie własności lub wpis hipoteki do księgi wieczystej. W ten sposób bank chce zagwarantować sobie spłacanie kredytu. Poza tym każdy kredytobiorca musi posiadać wkład własny w wysokości średnio 20 % całej inwestycji. Bank może również poprosić firmę o przedstawienie biznesplanu związanego z inwestycją. Warunki kredytu i karencji w spłacie każda firma może negocjować indywidualnie. Najdłuższy okres kredytowania tego rodzaju kredytu to 20 lat, a wysokość kredytu zależna jest od możliwości firmy i rokowań samej inwestycji.
Kredyt obrotowy dla firm
Kredyt obrotowy to produkt przygotowany typowo z myślą o firmie. Jego działanie jest bardzo proste i służy przede wszystkim do finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Kredyt obrotowy gwarantuje firmie płynność finansową w sytuacji, gdy gotówka pozostaje zamrożona w niezapłaconych zobowiązaniach dłużników – mówi Marcin Grabiszewski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Biznesowych w Banku BGŻ BNP Paribas. Dzięki takiemu wsparciu firma może pokryć aktualne wydatki koszty zatrudnienia pracowników, zamówienie towaru, materiałów czy surowców, czyli wszystkiego, co jest niezbędne do normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Kredyt obrotowy może mieć dwie formy: odnawialną i nieodnawialną, co w przypadku pierwszej oznacza, że okres kredytowania wynosi 1 rok, ale po tym terminie może on zostać odnowiony, zaś odsetki spłacane są miesięcznie lub kwartalnie, a sam kapitał jednorazowo na koniec tego okresu. Z kolei kredyt nieodnawialny zwykle zawierany jest na 3 lata, bez możliwości odnowienia, a spłata kapitału rozbita jest na raty. Minimalna kwota, na jaką może zostać przyznany taki kredyt wynosi 10 tys. zł, górna granica jest nieokreślona.
Kredyt konsolidacyjny
Ten rodzaj wsparcia finansowego można porównać do ostatniej deski ratunku. Kredyt konsolidacyjny udzielany jest firmom w celu spłacenia wcześniejszych zobowiązań, z którymi firma sobie nie radzi i grozi jej utrata płynności finansowej. Połączenie dotychczasowych pożyczek w jedną z ujednoliconą, ale wyższą stopą procentową i wydłużonym okresem spłaty, ma wesprzeć przedsiębiorcę w kłopotach finansowych. Banki jednak niechętnie udzielają takich kredytów i niewiele instytucji je oferuje. Kredyt konsolidacyjny należy wciąż pod uwagę jak najwcześniej, bowiem rosnące zadłużenie może być czynnikiem dyskwalifikującym firmę z jego uzyskania.
Kredyt hipoteczny
Przedsiębiorcy rzadko wybierają tę formę kredytowania, przede wszystkim dlatego, że podstawowym zabezpieczeniem takiej pożyczki jest nieruchomość, a tej firmy często nie posiadają na własność. Znaczna część firm decyduje się na wynajem bądź dzierżawę lokali, w których mieści się ich siedziba, a na takie nieruchomości banki nie udzielają kredytów. Banki oferują jednak kredyty hipoteczne, które obciążają kupowaną dla firmy nieruchomość. Podstawowym warunkiem dla banku, jaki musi spełnić firma zaciągająca kredyt, jest okres prowadzenia firmy lub działalności gospodarczej. Minimalny okres wymagany przez większość banków to 12 miesięcy, ale w niektórych przypadkach jest to aż 5 lat. Wysokość kredytu jest zależna od potrzeb kredytobiorcy i jego możliwości spłacania pożyczki.