Najwyższa jakość w najniższej cenie – to właśnie tego oczekuje klient w obecnych czasach. Procesy wytwarzania stają się tym samym coraz bardziej zaawansowane, co wymaga udoskonaleń i innowacji, nadążania za postępem.
Jak wspomóc procesy produkcyjne?
Na początek – analiza procesu
Aby wiedzieć, jakie kroki podjąć, by wytwarzanie w naszej firmie przebiegało sprawniej, musimy zbadać, co wymaga poprawek i ulepszeń. Na przykład, schemat stale powtarzanych błędów powoduje znaczny spadek efektywności. Dobrym przykładem jest jedno z założeń firmy UPS, która poleca swoim kurierom skręcanie w prawo zawsze, kiedy tylko jest to możliwe – co oczywiście nie zawsze jest opłacalne dla procesu, a tym samym dla firmy. Dokładne zbadanie procesu produkcji i podzielenie go na etapy, a nie traktowanie jako jednego elementu na pewno nam w tym pomoże.
Czasami niewielka zmiana może przynieść spory zysk – trzeba tylko wiedzieć co zmienić, a jako że ciężko dostrzec własne błędy, warto zainteresować się pomocą w tym obszarze – wdrożenie Lean Managementu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dla każdej firmy przebiega ono indywidualnie – tylko w tym wypadku efekt jest zgodny z oczekiwaniami.
Optymalizacja i Lean Manufacturing – to jest ważne!
W poprawnie zoptymalizowanej firmie znaczenie ma każdy element i każdy pracownik. Nie możemy pominąć niczego – dlatego też za pomocą narzędzi Lean Management możemy zoptymalizować w zasadzie wszystko. Znaczenie ma zarówno miejsce pracy zatrudnionych w naszej firmie osób, jak i dostępność oraz sprawność techniczną maszyn, a nawet skrócenie przezbrojeń urządzeń i linii produkcyjnych.
Mało tego, dzięki Szczupłemu Zarządzaniu jesteśmy w stanie nawet wyeliminować zbyteczny ruch osób czy maszyn, co wiąże się z jeszcze większą efektywnością procesów produkcyjnych, które wytwarzają tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba (system ssący). Wszystko to w założeniu stałego rozwoju, edukacji i transparentności, dzięki czemu pracownicy czują się zaangażowani i ważni dla firmy – dzięki temu ich praca również jest bardziej efektywna.
Optymalizacja procesów produkcyjnych nie tylko dodaje – często także odejmuje. Opowiednie narzędzia sprawią, że błędy zostaną wyeliminowane, a utarte schematy, które mogły powodować marnotrwastwo zostaną zastąpione wzorcami, które wyjdą procesowi produkcyjnemu na dobre.
W zarządzaniu liczy się efekt
Optymalizacja procesów produkcyjnych przynosi wiele korzyści, oszczędności i zysków. Dostawy materiałów będą dostosowane do naszych potrzeb, co jednocześnie obniży cały przeznaczony na dostawy budżet. Uwolnimy dzięki temu kapitały zamrożone w zapasach, planując ich uzupełnienie tylko wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Realizowane przez firmę operacje wchodzące w skład procesów produkcyjnych będą usprawnione i zajmą mniej czasu, a maszyny, ludzie oraz urządzenia oraz ich praca będzie znacznie lepiej rozplanowana.
Podsumowując: wytwarzane przez nas produkty będą nie tylko łatwiej dostępne, ale także bardziej dopracowane – przełoży się to na zadowolenie klienta, a to przecież jest naszym głównym celem. Wysoka jakość, dostawa na czas, racjonalne wykorzystanie zasobów oraz redukcja zapasów – niczego więcej nam nie trzeba.