Hale namiotowe – sposób na tanie przechowywanie towarów

Wynajęcie powierzchni magazynowych wiąże się najczęściej ze sporymi kosztami, zwłaszcza gdy ma się do przechowania dużo towaru. Budowa własnej hali magazynowej również nie należy do najtańszych. W dodatku przed budową trzeba uzyskać szereg pozwoleń, co bywa bardzo czasochłonne, a często nie posiada się na to czasu. W takiej sytuacji bardzo ciekawym rozwiązaniem są hale namiotowe. Posiadają one szereg zalet, co czyni z nich interesującą alternatywę dla tradycyjnych hal magazynowych.

Hala namiotowa – zalety

Cena hal namiotowych jest dużo niższa od tradycyjnych budynków magazynowych, a ich montaż zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż postawienie nowego budynku od zera. Inną pozytywną cechą jest ich mobilność oraz możliwość rozłożenia niemal w każdym miejscu.

Sprawia to, że hale namiotowe są także bardzo popularnym rozwiązaniem w branży eventowej. Duża część hal namiotowych posiada także konstrukcje modułowe. Umożliwia to w prosty sposób regulować ich wielkość, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. W porównaniu do tradycyjnych magazynów hale namiotowe nie wymagają remontów, a ich utrzymanie wiąże z dużo niższymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że średnio co 13-15 lat należy wymienić na nich plandekę.

Stawianie hali namiotowej, a pozwolenia

Przy stawianiu hali namiotowe jest do załatwienia zdecydowanie mniej formalności budowlano-prawnych, niż w przypadku budowy tradycyjnych budynków magazynowych.. Mianowice przy zgłoszeniu wniosku o pozwolenie na budowę tymczasowego obiekt budowlanego musi on spełniać dwa główne warunki:

  • obiekt nie może być trwałe połączony z gruntem,
  • obiekt musi być rozebrany lub przeniesiony w inne miejsce do 180 dni po jego postawieniu.

Z możliwości postawienia tymczasowej hali namiotowej korzysta zazwyczaj branża eventowa oraz firmy, które są zmuszone do przechowywania towaru tylko przez określony czas.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy zamierza się postawić hale namiotową na stałe. W tym wypadku należy uzyskać pozwolenie na budowę hali. Do tego niezbędny jest dokładny projekt budowy, kierownik budowy, a także inspektor nadzoru budowlanego oraz otrzymanie pozwolenia na użytkowanie hali. Uzyskanie pozwolenia na budowę hali zajmuje od 30 do 90 dni. Po tym okresie trzeba poczekać jeszcze na uprawomocnienie decyzji. Zazwyczaj trwa to około dwóch tygodni. Później wystarczy już tylko zgłoszenie gotowości do robót i można zaczynać stawianie hali namiotowej. Jak widać zajmuje to nieco czasu, ale w porównaniu do uzyskania pozwolenia na postawienie normalnego budynku, to i tak jest on stosunkowo krótki.

Jak wybrać hale namiotową?

Po pierwsze należy się upewnić czy hala namiotowa, którą będzie nam stawiała wynajęta firma, posiada wszystkie atesty oraz wymogi regulowane przez prawo. Tyczy się to także podzespołów, które się na nią składają, a więc warto sprawdzić czy profile oraz plandeki wykorzystywane przy budowie hali także posiadają niezbędne certyfikaty. W przypadku, gdy gdy hala nie będzie spełniała w pełni wszystkich warunków może pojawić się problem z jej późniejszym ubezpieczeniem. Rynek producentów hal namiotowych jest obecnie bardzo duży, dlatego warto wybrać zaufaną firmę z wieloletnim doświadczeniem. Wtedy uzyskamy mogli mieć pewność, że wszystko będzie w porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj