Flota pojazdów wpływa na zysk

Aby sprostać wymogom mobilności w dzisiejszym biznesie, zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i te zarządzające mniejszymi i większymi przedsiębiorstwami muszą wziąć pod uwagę użycie aut służbowych w codziennej pracy. W zależności od profilu i branży firmy flota pojazdów może składać się z aut osobowych, ciężarowych albo maszyn specjalistycznych. To, w jaki sposób pojazdy zostaną nabyte, a potem zarządzane będzie miało znaczący wpływ na wyniki finansowe całej firmy.

 

Jak nabyć auta flotowe
Niezależnie od tego, czy firma zdecyduje się na nabycie auta używanego, czy nowego, metody finansowania dostępne na rynku są w zasadzie podobne. Przede wszystkim auto na firmę można kupić w kredycie. Banki wprost prześcigają się w ofertach tego typu, a nierzadko sami dilerzy marki albo autoryzowane salony sprzedaży proponują zawarcie umowy kredytowej z konkretną instytucją finansową. Biorąc kredyt na zakup aut flotowych należy dobrze oszacować swoje możliwości, a także wybrać opcję najbardziej korzystną. Na przykład dzięki dużemu wkładowi własnemu można skutecznie obniżyć raty kredytu, z kolei wnosząc niewiele, można się postarać o długi okres kredytowania.
W leasingu albo na wynajem
Leasing operacyjny to kolejna opcja dostępna dla przedsiębiorców. Korzystają z niej bardzo chętnie firmy na dorobku, bo nie wymaga się tu dużego wkładu własnego. Natomiast doświadczeni biznesmeni cenią sobie zachowanie dużej zdolności kredytowej oraz płynności finansowej dzięki umowie leasingu i pokrycia kosztów nabycia aut flotowych z zewnątrz. Niektóre koncerny decydują się także na przedstawienie swoim klientom oferty wynajmu długoterminowego, który przy stałych comiesięcznych opłatach gwarantuje pełną obsługę floty, w tym auta zamienne, assistance 24 oraz pakiet ubezpieczeń.
Menadżer floty potrzebny od zaraz
Kiedy już w firmie pojawi się określona liczba pojazdów, niezbędne będzie wyznaczenie osoby do ich nadzorowania. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie menadżerów floty. Taki menadżer dbał będzie przede wszystkim o stan techniczny samochodów. To na jego głowie będzie terminowe wykonywanie przeglądów i w razie potrzeby zlecanie niezbędnych napraw. Równie ważnym aspektem pracy menadżera floty jest aspekt finansowy używania aut. W zakres jego obowiązków wchodzić będzie zatem raportowanie o kosztach związanych z eksploatacją i, co oczywiste, optymalizacja tych kosztów. Niektóre koncerny samochodowe przygotowały pakiet usług mających ułatwić te zadania. Skoda proponuje swoim klientom doradztwo flotowe zarówno w kwestiach technicznych, prawnych jak i finansowych, dzięki któremu utrzymanie floty pojazdów nie będzie obciążeniem dla firmy, a przyniesie realne zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj