Faktoring – finansowanie działalności i znacznie więcej

Finanse

Faktoring stanowi jedną z metod pozyskiwania środków, która może być alternatywą dla kredytów firmowych. Wartość dodana to jednak w tym przypadku również możliwość zabezpieczenia się przed niewypłacalnością klientów. Jak dokładnie działa faktoring i komu najbardziej opłaca się z niego skorzystać?

Aktualnie faktoring jest dostępny dla wielu przedsiębiorców, niezależnie od branży. Na korzystanie z usług faktora decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy wystawiający kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności. Zwykle dotyczy to branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej, handlowej i usługowej. Wbrew pozorom jednak z faktoringu korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe i średnie firmy, a także startupy.

Najpopularniejszy jest tzw. faktoring bez regresu. Faktor wypłaca nam część środków, zanim zrobi to klient, znacznie wcześniej niż wskazuje termin płatności na fakturze. Zwykle kwota, którą otrzymamy, to ok. 80-90% wartości wskazanej na fakturze. Później nie musimy już interesować się relacją pomiędzy naszym klientem a firmą faktoringową. To ona podejmuje działania egzekwujące należność. Gdy otrzyma wszystkie środki, prześle nam ich pozostałą część pomniejszoną oczywiście o swoją prowizję.

Rozwój faktoringu w Polsce


Koncepcja faktoringu jako korzystniejszej alternatywy dla kredytów inwestycyjnych przywędrowała do Polski od europejskich sąsiadów, u których faktoring pojawił się już w latach 60-tych. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług firm faktoringowych, co potwierdzają dane statystyczne. Jak wskazuje GUS, wartość wykupionych wierzytelności, którymi w 2018 roku obracali faktorzy, wyniosła ponad 269 mln zł. To o 48 mln zł więcej niż rok wcześniej.

W 2018 roku z usług firm faktoringowych w Polsce skorzystało łącznie ponad 17 tysięcy przedsiębiorców. Najczęściej prowadzili oni działalność w sektorze handlowym (25,5%), ale również przemysłowym (22,4%) , transportowym (17,1%) i usługowym (14,9%).

Jakie są rodzaje faktoringu?


Firmy faktoringowe mogą świadczyć różne rodzaje usług. Najpopularniejsze z nich to:

• Faktoring pełny (bez regresu) – faktor zapewnia płynność finansową na podstawie wystawionych faktur, jednocześnie chroniąc swojego klienta przed niewypłacalnością kontrahenta. W tym przypadku firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko braku zapłaty adresata faktury. Zwykle zabezpieczenie stanowi dodatkowa polisa ubezpieczeniowa.

• Faktoring niepełny (z regresem) – chociaż przedsiębiorca uzyskuje środki od firmy faktoringowej, nie ponosi już ona ryzyka za niewypłacalność klientów firmy. Jeśli we wskazanym terminie nie wpłyną środki na konto faktora, są one egzekwowane bezpośrednio od przedsiębiorcy. Z takiej usługi najlepiej jest korzystać, jeśli jesteśmy pewni rzetelności naszych kontrahentów.

• Faktoring mieszany – w tym przypadku firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko niewypłacalności klientów firmy, jednak tylko do określonej kwoty.

• Faktoring odwrócony – takie rozwiązanie docenią przedsiębiorcy, którym szczególnie zależy na dobrych relacjach ze swoimi kontrahentami. Przysługuje im bowiem wydłużony czas na zapłatę faktury.

• Faktoring zamówieniowy – nie wymaga faktury, środki możemy uzyskać już w trakcie składania zamówienia przez naszego kontrahenta. Zwykle jest to mniejsza stawka niż w przypadku pozostałych rodzajów faktoringu – około 50% planowanej kwoty na fakturze.

• Faktoring eksportowy – dedykowany przedsiębiorcom, którzy sprzedają swoje produkty lub usługi poza granicami kraju. Firma faktoringowa jest wówczas obeznana z dodatkowymi formalnościami, które mogą być wymagane.

• Faktoring na żądanie – usługa świadczona przy pojedynczych fakturach lub ich części. Nie wymaga żadnej regularności, nie musimy więc decydować się na stałą współpracę z firmą faktoringową.

Koszty faktoringu


Ponieważ szczegóły usługi faktoringu są ustalane indywidualnie, różnić mogą się także jej koszty. Zależą one od wielu czynników, m. in. rodzaju faktoringu, liczby zgłoszonych odbiorców, liczby faktur, stosowanych terminów płatności, jakości portfela wierzytelności itd.

Zwykle faktor ustala swój zysk w postaci odsetek od udzielonej zaliczki, często korzystając z tzw. stawki WIBOR. Oprócz odsetek firma faktoringowa pobiera także prowizję. Ona także jest ustalana jako procent od wartości podanej na fakturze. Najczęściej wynosi od 0,2 do 3%.

Wiele firm faktoringowych może naliczać dodatkowe koszty za wykonywane przez siebie usługi. Najczęściej dotyczą one analizy dłużników oraz szeroko pojętej obsługi prawnej. Niektórzy faktorzy mogą chcieć zabezpieczyć się poprzez stosowanie zapisów na temat przekroczenia terminu płatności przez kontrahenta. Dlatego należy dokładnie zapoznawać się z treścią przygotowanej umowy. W AOW Faktoring S.A. oferta jest elastyczna, a system naliczania prowizji czytelny i łatwy do skalkulowania.

20 KOMENTARZE

  1. wiadomo, że cierpliwość i spokój w wybrze są tu bardzo ważne, ale ludzie zazwyczaj decydują się na faktora szybko kiedy problemy w firmie są już za duże. Wtedy nie ma czasu na zastanowienia

  2. pewnie, że się da, wystarczy trochę cierpliwości. Najczęstszy wybór to chyba chwytanie sie kredytu lub bylejakiej firmy, gdzie trochę wiecej rozsądku i pewniejsze rozwiązanie by się znalazło.

  3. Sporo różnych rodzajów faktoringu bo takie jest zapotrzebowanie- wg mnie to super, każdy może dobrać coś do swoich potrzeb. Ogólnie sama usługa jest bardzo korzystna więc fajnie, że zyskuje na popularności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj