Czym zajmuje się spedytor i dla kogo taka praca?

Najprościej rzecz ujmując, spedytor to osoba odpowiedzialna za transport towarów lub osób. Do jego obowiązków należy zaplanowanie trasy, wyznaczenie celu oraz upewnienie się, że cały transport będzie bezpieczny i zorganizowany zgodnie z umową.

Obowiązki spedytora różnią się w zależności od zajmowanego stanowiska – może on pracować w firmie, która posiada flotę samochodów i szukać klientów, którzy chcieliby ją wynająć. Może być też na odwrót – gdy będzie pracować w firmie przewożącej towary, ale nie posiadającej własnych środków transportu. Zakres jego obowiązków może być bardzo różny.

Kto może zostać spedytorem

Właściwie każdy, ponieważ nie jest to praca wymagająca wyższego wykształcenia. Niemniej jednak pracodawca łaskawszym okiem spojrzy na kogoś, kto ukończył profilowane liceum i może pochwalić się tytułem technika spedytora lub skończył studia kierunkowe ze spedycji lub transportu. Często wystarczy jednak sam kurs spedytora, jak np. ten organizowany przez firmę Frr.pl, na którym można poznać tajniki pracy spedytora oraz odświeżyć swoją wiedzę.

Samo wykształcenie kierunkowe to jeszcze nie wszystko. Ważna jest znajomość języków obcych – język angielski w stopniu przynajmniej dobrym to już standard, najlepiej oprócz tego znać także dodatkowy język, np. niemiecki lub rosyjski. Przydatne mogą okazać się także kursy finansowe, które pomogą spedytorowi lepiej wyceniać koszty transportu i dzięki temu lepiej oceniać, czy dane zlecenie przyniesie korzyści. Znajomość zasad naliczania godzin pracy kierowcom i innym pracownikom, którzy nie zawsze pracują w systemie ośmiogodzinnym, to kolejna przydatna umiejętność. Można ją zdobyć wybierając się na kurs kadry i płace.

Oprócz tego, należy wykazać się odpowiednimi umiejętnościami miękkimi. Spedytor nie pracuje sam, a jego głównymi narzędziami pracy są komputer i telefon. To konieczne, ponieważ stale musi być w kontakcie z innymi pracownikami firmy oraz kontrahentami, nierzadko także z kierowcami. Musi liczyć się także z tym, że jego pomoc będzie potrzebna także poza normalnymi godzinami pracy. Tak więc umiejętność nawiązywania kontaktów, ale również zdolność wymagania od innych usług na odpowiednim poziomie, powinna wyróżniać kandydata na spedytora.

Jeżeli pragniesz sprawdzić się w takim zawodzie, kurs spedytora powinien być Twoim pierwszym krokiem. Pisząc CV pamiętaj, że dla większości pracodawców liczy się przede wszystkim doświadczenie. Podkreśl to, w którym pracowałeś jako zaopatrzeniowiec albo dzięki któremu ćwiczyłeś kontakty z klientem – nawet jeżeli była to praca w sklepie. Zaznacz, jak dobrze potrafisz się porozumiewać z innymi, także w obcych językach,. Postaraj się także pokazać siebie jako osobę, która nieźle radzi sobie ze stresem i potrafi pracować nad kilkoma zleceniami naraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj