W piątek giełdy w USA kontynuowały spadki i odnotowały rekordowe straty. Obecnie giełdy znajdują się pod pełną kontrolą inwestorów spekulujących na spadek, negatywny sentyment od dłuższego czasu jest podsycany obawami związanymi z zadłużeniem, niektórych krajów europejskich, zwłaszcza Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Główne indeksy akcyjne notują spadki już czwarty dzień z rzędu.

W piątek giełdy w USA kontynuowały spadki i odnotowały rekordowe straty. Obecnie giełdy znajdują się pod pełną kontrolą inwestorów spekulujących na spadek, negatywny sentyment od dłuższego czasu jest podsycany obawami związanymi z zadłużeniem, niektórych krajów europejskich, zwłaszcza Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Główne indeksy akcyjne notują spadki już czwarty dzień z rzędu.

Blue Chips indeks Dow Jones spadł o 1,33% do 10,380.43 punktu, indeks szerokiego rynku S&P 500 spadł o 1,53% do 1,110.88 punktu i indeks technologiczny Nasdaq Composite spadł o 2,33% do 2,265.64 punktu.

Przebieg piątkowej sesji znów był bardzo zmienny. Akcje zakończyły zły tydzień i skasowały zyski od początku roku. Spadków na giełdach nie zdołał powstrzymać nawet najlepszy od czterech lat raport z rynku pracy. Wśród inwestorów panuje niepewność, co potwierdza ponowny wzrost indeksu VIX. Prawdopodobnie problemy związane z zadłużeniem niektórych krajów europejskich jeszcze przez jakiś czas będą negatywnie wpływać na rynki, a w najbliższym tygodniu należy uwzględnić wysoką zmienność. Za cały ubiegły tydzień główne indeksy akcyjne Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq straciły odpowiednio: -5,7%, -6,4% i -7,9%. Dla S&P 500 jest to najgorszy tydzień od marca 2009 roku, a dla Nasdaq najsłabszy wynik od listopada 2008 roku.

Wielu inwestorów przenosi swoje pieniądze z akcji w inne inwestycje. Z tego powodu znowu wzrosła cena złota, która w grudniu ubiegłego roku przekroczyła 1200 USD za uncję, i wzrosła w ciągu tygodnia o 2,5%. Zyski z obligacji państwowych znajdują się na najniższych poziomach od grudnia ubiegłego roku. Wciąż nie wiadomo, co spowodowało gwałtowną wyprzedaż we czwartek. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) oraz Komisja Obrotu Surowcami po zamknięciu sesji w piątek podały, że ta zapaść na giełdach zostanie dokładnie zbadana.

Podczas piątkowej sesji spadały wszystkie akcje, ale najgorsza sytuacja miała miejsce w sektorze energetycznym. Cena ropy spadała 5 dzień z kolei, tym razem o 2 USD i na zamknięciu wynosiła 75,11 USD. Za cały tydzień ropa spadła o 12,8%.

Wielkie wyprzedaże w ostatnim tygodniu dotknęły kilka kluczowych firm: Apple (AAPL) za cały tydzień straciła 10%, Hewlett-Packard (HPQ) spadł również o10%, a konglomerat General Electric (GE) spadł o 11%. Tylko jedna firma z indeksu Dow Jones w ubiegłym tygodniu odnotowała zysk – Kraft Foods (KFT). Akcje KFT po dobrych wynikach gospodarczych wzrosły w piątek o 2,9%, i za tydzień wzrosły o 2%. Akcje American International Group (AIG) po raporcie wzrosły o 5,04%. Nokia (NOK) oskarżyła producenta smartphonów Apple (AAPL) o naruszenie patentu, który dotyczy iPhone i iPad. Akcje AAPL spadły o 4,41%.

Stopa bezrobocia za kwiecień wzrosła do 9,9% wobec oczekiwania 9,7%. Liczba miejsc pracy w przemyśle wzrosła o 290 tys. wobec oczekiwania190 tys., jest to 4 kolejny miesiąc wzrostu i najlepszy raport od marca 2006 roku. Jednocześnie doszło do korekty w górę za marzec i luty. W dniu dzisiejszym nie będą opublikowane żadne dane makroekonomiczne.Na giełdach surowców ropa Light Sweet kosztuje 77,28 USD za baryłkę (-13% za tydzień), a złoto 1200 USD za uncję. Na giełdach walutowych forex cross rates EUR/USD oscylują na granicy 1,2975.Giełdy azjatyckie: Nikkei +1,6, HangSeng +1,34% a Shanghai Comp. +0,56%.

Niniejszy raport przygotowany został przez CAPITAL PARTNERS a.s., który współpracuje z BOHEMIA IZ Sp. z o.o. Raport w oryginale znajduje się na stronie: www.stockmarket.cz

J.Štekl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj