Flota to jeden z najważniejszych elementów sprawnie działającej firmy. Jej budowa wymaga uwzględnienia różnych czynników, włącznie ze specyfiką prowadzonej działalności i jej zasięgiem. Na co więc przy tej okazji trzeba zwracać uwagę?
Wybór samochodów to podstawa
Wybór samochodów dla firmy zawsze musi opierać się na indywidualnych przesłankach. Rodzaj działalności ma tu kluczowe znaczenie, niemniej bez względu na to auta powinny być w stu procentach funkcjonalne i służące realizacji konkretnych zadań. Czynnik ekonomiczny ma tu też duże znaczenie. Nie chodzi tu tylko o kwotę, jaką można przeznaczyć na zakup pojazdów, ale również i to, ile będzie kosztować ich utrzymanie. Warto również zainteresować się tematem dostępności części. Ford Transit i inne popularne modele aut dostawczych są najchętniej z tego względu wybierane przez przedsiębiorców. Należy ponadto zastanowić się nad sposobem sfinansowania floty. Eksperci z serwisu Auto Plaza przypominają, że w rachubę wchodzi kupno nie tylko nowych samochodów, ale i używanych. Poza tym istnieje jeszcze rozwiązanie w postaci leasingu.
Zarządzanie flotą
Wyposażenie firmy w auta odpowiadające jej rzeczywistym potrzebom to dopiero początek budowania floty. Konieczne jest zatrudnienie doświadczonego fleet menagera, który będzie zarządzał nią w racjonalny sposób. Administrowanie flotą jest w praktyce dużym wyzwaniem, ponieważ bardzo często wymaga elastyczności, szybkiego podejmowania ważnych decyzji i umiejętności dostosowania się do zmieniających się okoliczności.
Flota samochodowa – koszty
Wydatki związane z posiadaniem i eksploatacją floty można zaliczyć – pod pewnymi warunkami wynikającymi z obowiązujących przepisów – do firmowych kosztów. Niezwykle istotne jest to, aby były one solidnie udokumentowane. Firmy dysponujące rozbudowaną flotą politykę finansową powinny prowadzić w taki sposób, aby optymalizować koszty z racji na spore wydatki. Tu ważną rolę odgrywa nie tylko dział finansowy firmy, ale też wspomniany powyżej administrator floty.