Czy wiesz, jak rozliczyć podatek od kryptowalut? Kiedy należy to zrobić, co należy uwzględnić i ile wynosi stawka podatku od kryptowalut?
Czy PIT-38 dotyczy kryptowalut?
Nowe przepisy mówią, że podatek od kryptowaluty powinno się rozliczać za pomocą PIT-38. Fiskus ustanowił tam specjalnie przeznaczoną do tego sekcję E. Podatek wynosi 19% od uzyskanego dochodu. Co więcej, wszelkie płatności za zakupy za towar lub usługę dokonane w internecie za pomocą kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, czy Tether również podlegają opodatkowaniu. Do rozliczenia przychodów uzyskiwanych za pomocą kryptowalut służy PIT-38 i wystosowana do tego rubryka z sekcją E. Musimy wypełnić pola dotyczące odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
Uzupełniamy takie pola jak kwotę uzyskaną za sprzedaż kryptowaluty, koszty podatkowe, koszty zakupu kryptowaluty, oraz dochód. W przypadku, kiedy nie posiadamy dochodu, wykazujemy nadwyżkę kosztów uzyskania przychodów. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodu nie musi oznaczać straty. Ponadto, urząd skarbowy nakazuje, aby inwestorzy oraz osoby zajmujące się sprzedażą kryptowaluty się rozliczały. Zatem każda osoba, która uzyskała zysk za pomocą wirtualnej waluty i wymieniła ją na środek płatniczy, musi się z fiskusem rozliczyć.
Podatek od kryptowalut a koszty uzyskania dochodu
Rozliczenie podatku od kryptowalut jest obowiązkiem każdej osoby, która sprzedała dowolną kryptowalutę bądź zapłaciła nią w formie barteru za usługę lub towar. Obowiązek podatkowy nie powstaje w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Podatek w wysokości 19% należy zapłacić od dochodu z kryptowalut – od przychodu należy odjąć koszty jego uzyskania. Zaliczają się do nich bezpośrednie koszty nabycia kryptowalut oraz pośrednie i bezpośrednie koszty sprzedaży. Należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia poniesionych kosztów, nawet jeśli nie uzyskaliśmy żadnego przychodu – jeśli w danym roku podatkowym kupiliśmy kryptowaluty, ale żadnej nie sprzedaliśmy, również należy taką informację zawrzeć w PIT-38. Rozliczenie nadwyżki w następnym roku podatkowym nie będzie możliwe, jeśli nie wykażemy jej w roku podatkowym, w którym powstała.
Kryptowaluty a działalność gospodarcza
Coraz częściej spotykaną formą inwestycji i rozliczania się działalności gospodarczych z transakcji jest forma w postaci kryptowalut. Niezależnie jednak od takiego kształtu, opodatkowanie w wyniku takiej transakcji powinno skutkować ustaleniem przychodu lub kosztu z tytułu kupna czy sprzedaży kryptowalut poza działalnością. Oznacza to, że bez znaczenia pozostaje fakt, czy kryptowaluta została pozyskana w jej ramach. Taka transakcja powinna zostać rozliczona przez osobę prywatną. W konsekwencji, podatnicy dokonujący transakcji w ramach działalności gospodarczej nie powinni rozliczać nawet zakupów kryptowalutowych wraz z jej przychodami.
Aplikacja, która pomaga rozliczyć podatek od kryptowalut
Dochody uzyskane z kryptowalut podlegają opodatkowaniu i trzeba je rozliczać za pomocą PITA-38. Rozliczenie podatku bywa czasochłonne, zwłaszcza kiedy zawarliśmy dużą liczbę transakcji. Dla wszystkich osób, które mają problem z rozliczeniem powstała specjalna aplikacja. Dzięki aplikacji internetowej Cryptiony łatwo i szybko rozliczysz się z fiskusem. Od teraz nie musisz zatrudniać księgowej czy spędzać mozolnie czasu nad tabelkami.
Aplikacja jest prosta i łatwa w użytkowaniu. Wystarczy założenie darmowego konta oraz wprowadzenie wszystkich transakcji, a system sam wygeneruje nam raport podatkowy. Wszystkie dane podane w raporcie należy uzupełnić w swoim zeznaniu podatkowym w sekcji E. Dzięki aplikacji internetowej Cryptiony rozliczenie podatku od kryptowalut staje się łatwą i szybką metodą na rozliczenie się z fiskusem. O rozliczeniu podatku dochodowego warto pamiętać, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Pamiętajmy, aby każdy PIT trafił do urzędu skarbowego przed końcem kwietnia.