ulga mieszkaniowa-jak wyglada w praktyce

Sprzedaż mieszkania zwykle wiąże się z koniecznością opłaty 19% podatku dochodowego od osób fizycznych. W określonych sytuacjach możesz jednak zostać zwolniony z tego obowiązku. Dowiedz się, kiedy przysługuje Ci ulga mieszkaniowa!

Sprzedaż mieszkania a podatek dochodowy

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku, całość przychodów każdego obywatela Polski objęta jest obowiązkiem podatkowym. Wśród przychodów podlegających opodatkowaniu wymienia się nie tylko te, wynikające z wynagrodzenia czy prowadzenia działalności gospodarczej, ale również przychód wynikający ze sprzedaży nieruchomości w ciągu pięciu lat od jej zakupu. Za przychód, w przypadku mieszkania, uznaje się kwotę sprzedaży pomniejszoną o koszt zakupu mieszkania. Uzyskana wartość podlega opodatkowaniu w wysokości 19% osiągniętego przychodu.

Uwaga! Obowiązek podatkowy powstaje nie tylko w wyniku sprzedaży mieszkania, ale również jego części, zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania lub prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Sprzedaż mieszkania bez podatku

Obowiązek podatkowy powstaje jedynie wówczas, gdy nieruchomość została sprzedana w ciągu pięciu lat od zakupu – po przekroczeniu tego progu nie ma obowiązku opłacania 19% PIT-u. Powinieneś jednak mieć na uwadze fakt, że okres ten naliczany jest od ostatniego dnia roku, w którym mieszkanie zostało zakupione. Oznacza to, że nieruchomość nabyta w roku 2015 będzie mogła zostać sprzedana bez podatku najwcześniej 1 stycznia 2021 roku.

ulga mieszkaniowa-jak wyglada w praktyce

Ulgi mieszkaniowe

Osoby, które zdecydują się na sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat od zakupu, mogą uniknąć obowiązku podatkowego dzięki ulgom mieszkaniowym. W myśl przepisów, jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w ciągu dwóch lat wydany został na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, uniknąć można obowiązku zapłaty podatku.

Kwotę dochodów zwolnionych z opodatkowania oblicza się w następujący sposób:

(dochód ze sprzedaży mieszkania x wydatki na własne cele mieszkaniowe) / przychód ze sprzedaży mieszkania = dochód wolny od podatku

Przykładowo: sprzedając za 300 000 złotych mieszkanie, które zostało przez Ciebie nabyte za 250 000 złotych, otrzymujesz dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 50 000 złotych. Jeżeli w ciągu dwóch lat od sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe przeznaczysz 150 000 złotych, możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Dochód niepodlegający opodatkowaniu wyniesie 25 000 złotych, 19% PIT opłacisz więc jedynie od pozostałych 25 000 złotych, zgodnie z równaniem: (50 000 x 150 000) / 300 000 = 25 000

Oczywiście, w przypadku, gdy na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczysz kwotę przekraczającą całkowity przychód ze sprzedaży mieszkania, całkowicie unikniesz obowiązku podatkowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sprzedaż mieszkania w ciągu pięciu lat od jego zakupu może wiązać się z obowiązkiem opłaty renty planistycznej. Sytuacja ta może mieć miejsce, jeżeli wartość posiadanej przez Ciebie nieruchomości wzrosła na skutek uchwalenia przez radę gminy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zakłada atrakcyjne inwestycje w okolicy – na przykład budowę drogi publicznej.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj