W pewnym momencie życia większość osób zaczyna myśleć o oszczędzaniu na emeryturę. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że na oszczędzanie decydują się już osoby w wieku 20 czy nawet 30 lat. Generalnie o odkładaniu na emeryturę warto pomyśleć w jak najwcześniejszym wieku. Najlepszym rozwiązaniem jest nauczenie się oszczędzania na emeryturę oraz momentu, gdy zaczynamy uzyskiwać jakieś dochody. Należy brać pod uwagę, iż im dłużej będziemy oszczędzali na emeryturę, tym nawet przy stosowaniu mało ryzykownych inwestycji możemy odłożyć odpowiednio dużo pieniądze na przyszła emeryturę, które będą w stanie zapewnić lepsze warunki życia na emeryturze. Warto jest o tym myśleć ze względu na to, że życie coraz bardziej wydłuża się. Im dłużej żyjemy tym znacznie więcej pieniędzy potrzebujemy na emeryturze, choćby na leczenie, na utrzymanie domu, czyli stopy życiowej, z której korzystaliśmy w sytuacji, gdy pracowaliśmy.
Trzeci filar
W Polsce można odkładać pieniądze na emeryturę również dobrowolnie. W tym celu działa tak zwany trzecie filar. Jest to bardzo różnorodna forma zbierania środków finansowych na przyszłą emeryturę, gdyż w ramach III filara działają między innymi pracownicze programy emerytalne. Jest to forma oszczędzania, z której mogą korzystać pracownicy w swoich zakładach pracy, jeśli pracodawca zdecyduje się na stworzenie takiego funduszu wraz z instytucją finansową. Najczęściej takimi instytucjami, które oferując stworzenie PPE są towarzystwa ubezpieczeniowe. W Polsce działa obecnie w różnych instytucjach finansowych ponad czterysta PPE, do których mogą zapisywać swoich pracowników pracodawcy.
Indywidualne zbieranie pieniędzy
W ramach trzeciego filaru można również odkładać pieniądze samodzielnie. Do tego celu służą IKE, czyli indywidualne konta emerytalne. Jest to rozwiązanie, który pozwala na odkładanie jedynie z góry ustalonych pieniędzy, które mogą być zwolnione z podatku. W ramach IKE można korzystać z bardzo różnorodnych inwestycji począwszy o lokat bankowych a skończywszy na funduszach inwestycyjnych. Jest to rozwiązanie, które doskonale może sprawdzić się w przypadku tych osób, którym zależy na długoterminowym gromadzeniu kapitałów, które następnie zostaną wykorzystane dopiero po przejściu na emeryturę. IKE zapewniają oszczędzanie w ramach czterech branż rynkowych. Klienci IKE mogą korzystać z ofert, które przedstawiają banki, fundusze inwestycyjne, biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeń na życie. IKE pozwalają zarówno bezpośrednio, jak też pośrednio inwestować we wszelkie instrumenty służące pomnażaniu oszczędności. W ten sposób można wybierać zarówno nieco bardziej bezpieczne statyczne lokaty bankowe, jak też bardziej ryzykowne opcje giełdowe. Jednak w IKE można inwestować jedynie półtora krotność przeciętnego wynagrodzenia w skali roku, które następnie będzie podlegało zwolnieniu podatkowemu. Ze zwolnienia mogą korzystać osoby, które oszczędzają przez co najmniej okres pięcioletni. Jednak sumy, jakie można odkładać w ramach IKE miesięcznie nie są wysokie, gdyż można gromadzić mniej, więcej około trzysta złotych.
Jak wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny?
Nie można zapominać, że odkładnie pieniędzy w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych jest inwestowaniem pieniędzy a nie oszczędzaniem. Jeśli wybraliśmy takie fundusze, które inwestują pieniądze przede wszystkim w lokaty bankowe w różnych krajach świata czy też obligacje możemy czuć się znacznie bardziej bezpieczni. Jednak niemal w każdym przypadku należy sprawdzać wyniki finansowe poszczególnych funduszy przynajmniej raz na jakiś czas. Przy wyborze OFE warto również sprawdzać wysokość ich aktywów i koszty. Koszty, czyli różnego rodzaju marże wpływają w bardzo dużym stopniu na to, jakie środki w długim okresie czasu uzyskamy z naszych oszczędności.
Duże aktywa zapewniają większą stabilność inwestycji, co warto brać pod uwagę przy wybieraniu poszczególnych funduszy zarówno emerytalnych jak też inwestycyjnych. Im większymi środkami finansowymi dysponuje fundusz, tym jest w znacznie mniejszym stopniu narażony na różnego rodzaju wahania na rynkach finansowych, gdyż posiada znacznie bardziej zdywersyfikowany kapitał. Małemu funduszowi łatwiej sprzedać i kupić papiery wartościowe i z tego powodu w krótkich okresach mogą one wypracowywać wyższe stopy zwrotu.
Artykuł został przygotowany przez redaktora portalu finansowego Finansfera.com, Michał Fin.