Prawo pracy obejmuje regulacje stosunku pracy pracownika i pracodawcy oraz regulacje dotyczące organizacji ich pracy. Praca pozwala ludziom zaspokoić potrzeby ekonomiczne i społeczne, a także jest źródłem dochodu i szczególnie ważnym miernikiem wartości człowieka.
W Polsce zasady wykonywania pracy są zawarte w kodeksie pracy, który jest podstawowym aktem prawnym regulującym prawa i obowiązki stron pracy. Kodeks ten zawiera zasady, które wynikają z umowy o pracę.
Niestety nie uwzględnia przepisów, które dotyczą umowy na zlecenie oraz umowy o dzieło, gdyż są zawierane na podstawie kodeksu cywilnego. Należy wiedzieć, że kiedy zawieramy umowę o pracę powinniśmy znaleźć takie zagadnienia jak: rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia, miejsce wykonywania oraz wynagrodzenie odpowiednie do rodzaju pracy.
Umowę o pracę można zawrzeć ustnie, ale w ciągu 7 dni od dnia kiedy ją rozpoczniemy musimy zawrzeć ją na piśmie. Istnieje kilka form umów o pracę . Podstawowe z nich to: umowa o pracę, umowa-zlecenie i umowa o dzieło.
Dla pracowników najlepsza jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ wynika z niej większa pewność na to, że będą zatrudnieni na stałe oraz zatrudnienie w zastępstwie, która obowiązuje na czas nieobecności innego pracownika np. na urlopie macierzyńskim. Niestety pracodawcy mogą zawierać dowolną liczbę umów na czas określony.