Polacy z roku na rok chętniej sięgają po kredyty i pożyczki, które pozwalają im na realizację swoich planów. Pożyczki pozabankowe uzupełniają budżet na bieżące potrzeby, zaś kredyty bankowe częściej stają się sposobem realizacji poważnych inwestycji. Sprawdźmy, na co najczęściej pożyczamy pieniądze.
Sytuacja na rynku pożyczek pozabankowych
Firmy udzielające pożyczek pozabankowych w trybie online, przez telefon i stacjonarnie, przeżywają trudny czas z uwagi na zaostrzenie przepisów ustawy antylichwiarskiej. Zmieniono zasady wyznaczania maksymalnych odsetek od tego typu zobowiązań oraz wprowadzono górny limit kosztów pożyczkowych w wysokości 25 proc. w skali roku oraz nie więcej niż 30 proc. kwoty zmiennej, zależnej od okresu, na jaki zaciągnięto pożyczki pozabankowe. Łącznie koszty pożyczki przez cały okres kredytowania nie mogą przekroczyć 100 proc. kwoty takiego zobowiązania.
Pomimo takich uwarunkowań prawnych i zwiększonych wymagań w stosunku do firmy pozabankowych udzielających tzw. chwilówek, renomowane marki firm pożyczkowych nie narzekają na brak klientów. Jest wręcz przeciwnie. Klientów kusi perspektywa braku formalności czy obowiązku spełnienia minimalnych wymagań, dla pozyskania w naprawdę krótkim czasie pożądanej kwoty pożyczki pozabankowej.
Cele pożyczkowe
W jakim celu klienci indywidualni decydują się wziąć pożyczkę chwilówkę? Nie ma tutaj jednej, właściwej odpowiedzi. Każdy pożyczkobiorca jest inny i może mieć nieco inne plany względem pozyskanych środków.
Uzasadnieniem zaciągania pożyczki gotówkowej może być chęć zrealizowania planów wakacyjnych całą rodziną, konieczność pokrycia kosztów uroczystości rodzinnych: komunii, chrzcin czy ślubów, jak również chęć przeprowadzenia remontu w swoim domu lub w mieszkaniu.
Część klientów firm pożyczkowych w podbramkowych sytuacjach korzysta z oferty pożyczkowej instytucji działających na rynku pozabankowym, aby szybko pozyskać pieniądze na spłatę innych rat kredytów i pożyczek lub pozostałych zobowiązań. Duża część pożyczkobiorców pożycza pieniądze na pokrycie kosztów edukacji – swojej i dzieci, na naprawy i bieżącą eksploatację posiadanego pojazdu lub na szeroką rozumianą konsumpcję. Pożyczki pozabankowe mają tę zaletę, że klient nie musi nikogo informować o tym, na jaki cel chce spożytkować uzyskane środki finansowe. Ważne jest jedynie, aby przy zaciąganiu pożyczki miał przekonanie, że będzie w stanie ją spłacić w terminie, wskazanym w umowie pożyczkowej. W przeciwnym wypadku w ogóle nie powinien posiłkować się ofertą firmy pozabankowej, tylko być może zrezygnować z części swoich przyjemności na rzecz pokrycia niezbędnych opłat i pozostałych kosztów.