Przedsiębiorca pragnący prowadzić działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT powinien być świadom obowiązków ciążących na nim przed rozpoczęciem działalności. Aby móc rozpocząć działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, przede wszystkim, należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne do właściwego ze względu na wykonywane czynności gospodarcze organu podatkowego.
Przedsiębiorca pragnący prowadzić działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT powinien być świadom obowiązków ciążących na nim przed rozpoczęciem działalności.
Rejestracja – kiedy i gdzie?
Aby móc rozpocząć działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, przede wszystkim, należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne do właściwego ze względu na wykonywane czynności gospodarcze organu podatkowego. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy czynności te będą dokonywane na terenie objętym kontrolą dwóch lub więcej urzędów skarbowych, stosuje się kryterium uzupełniające, warunkujące wybór właściwego organu podatkowego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika lub jego siedzibę.
Podatnik powinien pamiętać, że zgłoszenie, o którym mowa, należy złożyć przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Duże ułatwienie dla podatników stanowi możliwość złożenia stosownej deklaracji drogą elektroniczną.
Zgłoszenie rejestracyjne
W zgłoszeniu rejestracyjnym składanym przez przedsiębiorcę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, powinna znaleźć się adnotacja czy podatnik rejestruje się jako „podatnik VAT czynny” lub też „podatnik VAT zwolniony”. Tak naprawdę, przedsiębiorcy deklarujący prowadzenie tylko działalności gospodarczej zwolnionej z podatku od towarów i usług podmiotowo lub przedmiotowo, nie muszą w ogóle dokonywać zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym, o czym warto pamiętać. Podatnik powinien być również przygotowany na poniesienie opłaty za rejestrację w kwocie 170 zł.
Sposób rozliczenia z fiskusem
W zgłoszeniu rejestracyjnym podatnik zobowiązany jest określić wybraną przez siebie metodę prowadzenia rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym. Prawo podatkowe dopuszcza metodę kasową oraz rozliczenie na zasadach ogólnych, prowadzone kwartalnie lub miesięcznie.
W tym miejscu należy podkreślić, że metoda kasowa przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla małych podatników oraz prowadzona w wariancie kwartalnym. Nie oznacza to bynajmniej, że przedsiębiorcy kwalifikujący się do grupy małych podatników nie mają alternatywy doboru metody, mogą oni wybrać również możliwość rozliczenia na zasadach ogólnych.
Dorota Kępka
Współpraca: Joanna Szlęzak-Matusewicz