rachunki

Każdy z nas nie raz zastanawiał się w jaki sposób może zaoszczędzić pieniądze w kontrolowany sposób, czy to poprzez lokatę, czy też odkładanie na funduszu inwestycyjnym lub do tzw. skarpety. Wielu z nas próbowało kilku lub nawet kilkunastu sposobów, ale czy rzeczywiście sumiennie przykładamy się do kontroli naszych finansów domowych i robimy to prawidłowo? Warto to przemyśleć.

Budżet domowy

Czym tak naprawdę jest to pojęcie? Czy chodzi o nasze środki trzymane w domu? Otóż nie, gdyż jest to tak naprawdę sposób kontroli naszych pieniędzy, który polega na zestawieniu sumy naszych zarobków/przychodów oraz naszych wydatków/rozchodów z danego okresu czasowego w danym gospodarstwie domowym. Może to być dowolnie przyjęty przez nas okres np. tygodniowy lub miesięczny. Budżet domowy pozwala na zobrazowanie przepływu pieniędzy i wyeliminowanie zbędnych wydatków, dzięki czemu moglibyśmy zaoszczędzić większą sumę pieniędzy.

Planowanie domowego budżetu

Planowanie domowego budżetu to podstawa, która pozwoli na kontrolowanie wydatków, a przede wszystkim pozwoli zaznajomić się z ich wysokością. Bardzo często zbędne wydatki w domu biorą się stąd, że nie mamy świadomości ich istnienia. Jeśli zdecydujemy się na stworzenie budżetu domowego, powinniśmy zastanowić się nad okresem, jaki będzie on obejmował. Zaleca się, aby był to minimum miesiąc, a maksymalnie rok. Jeśli zdecydujemy się na dłuższym termin, może pojawić się problem z określeniem realnych wydatków oraz dochodów. Zaplanowanie najlepiej zacząć od podsumowania środków, którymi w danym momencie dysponujemy, pamiętając o tym, żeby wliczyć te, które pozostały z poprzedniego miesiąca oraz te, które dopiero co otrzymany np. z wynagrodzeniem.

 

Następnie przechodzimy do spisania wszystkich kosztów, jakie czekają nas w danym miesiącu takich jak np. czynsz, rachunki za media czy abonamenty. Na tej podstawie porównujemy planowane wydatki z kwotą wynagrodzenia, mając tym samym możliwość przybliżonego zaplanowania budżetu domowego. Jeśli podczas planowania domowego budżetu wychodzi, że jesteśmy na minusie warto przeanalizować jeszcze raz powstałe wydatki i zastanowić się, które z nich można ograniczyć.


Oszczędzanie

O oszczędzaniu można pomyśleć jeśli podczas planowania budżetu domowego okaże się, że jesteśmy na plusie i mamy nadwyżkę środków. Możemy wtedy zaplanować co zrobimy z nadprogramowymi funduszami. Najlepszym rozwiązaniem może się okazać gromadzenie takiej nadwyżki na koncie oszczędnościowym lub nawet lokacie. Dobrym pomysłem może się też okazać zbudowanie funduszu awaryjnego i poduszki finansowej na wypadek nieprzewidzianych sytuacji takich jak np. awaria pralki czy naprawa samochodu.

Warto rozsądnie planować wydatki, a domowy budżet pozwoli na zweryfikowanie jak wydajemy nasze pieniądze. Dobrze zaplanowany budżet domowy jest niejednokrotnie gwarancją oszczędności i uzyskania stabilizacji finansowej, ponieważ nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może przynieść same korzyści. Sporządzenie budżetu domowego nie powinno sprawić nam większych problemów, jeśli jesteśmy świadomi swojej sytuacji finansowej.

Więcej informacji na temat kontroli swojego budżetu można znaleźć na stronie https://otsm.pl/budzet-domowy-jak-skutecznie-kontrolowac-swoje-finanse/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj