Wraz z początkiem 2018 w życie weszła ustawa mająca za zadanie ukrócenie życia dobrze nam znanych kas fiskalnych z papierową rolką. Docelowym punktem jest całkowite wycofanie ich ze sprzedaży, a wedle planów ustawodawcy za kilka lat będziemy mogli kupić urządzenia rejestrujące online. Dzięki temu Ministerstwo Finansów będzie mogło bez problemu kontrolować obroty ponad miliona firm, bez konieczności wizyty w każdej siedzibie. Kto i kiedy będzie musiał pozbyć się swojej kasy fiskalnej?
Wybrane branże
Przede wszystkim, warto zdać sobie sprawę z tego, że celem ustawy nie jest całkowity exodus kas fiskalnych z papierową rolką, lecz chodzi tu bardziej o łagodną i przede wszystkim stopniową wymianę wszystkich urządzeń. Mimo że ustawodawca postawił na wprowadzanie zmian w sposób przyjazny przedsiębiorcom, to istnieje kilka branż szczególnie narażonych na wystąpienie nieprawidłowości związanych z ewidencjonowaniem, które musiały to zrobić w trybie przyspieszonym. Mówimy tutaj o:
– stacjach benzynowych oraz punktach usług motoryzacyjnych i wulkanizacyjnych, które muszą bezwzględnie wprowadzić kasy fiskalne online już od 1 stycznia 2019,
– usługi budowlane i gastronomiczne; od 1 lipca 2019,
– usługi dotyczące zdrowia i urody takie jak kosmetyczne, fryzjerskie czy fitness od 1 stycznia 2020 roku.
Dlaczego padło właśnie na te branże? Jest to podyktowane tym, że we właśnie w tych przedsiębiorstwach skupione jest niemal 25% wszystkich kas fiskalnych w naszym kraju. Pozostali podatnicy mają domyślnie przejść w sposób płynny do kas online, bez żadnych odgórnych granic, wyznaczonych przez ustawę.
Po co to wszystko?
Wprowadzenie kas fiskalnych online do powszechnego obiegu ma na celu ułatwienie wielu kwestii, z którymi zmagali się podatnicy. Po pierwsze dramatycznie spadnie ilość kontroli wykonywanych przez Urząd Skarbowy, gdyż wszystko będzie można zrobić zdalnie przy pomocy wysyłanych średnio co dwie godziny dokumentów źródłowych. Po drugie, rejestracja e-kasy, będzie całkowicie zautomatyzowana i wyeliminuje konieczność składania jakichkolwiek dokumentów. Trzeci punkt jest być może najważniejszy dla każdego z przedsiębiorców. Mianowicie chodzi to, że gdy kupimy e-kasę, to kwota refundacji wzrośnie aż o 300 złotych (z 700 do 1000 złotych)!
Podsumowanie
Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących kas fiskalnych ma na celu ułatwienie pracy zarówno dla podatnika, jak i ustawodawcy. Korzyści dla obu stron są bardzo łatwe do zauważenia. My jako przedsiębiorcy dostajemy większe ulgi połączone z brakiem zmartwień związanym z zagubionymi dokumentami. Druga strona, czyli Ministerstwo Finansów zyskuje świetne narzędzie do wręcz niezauważalnej i skrupulatnej kontroli pieniędzy, które aktualnie przechodzą przez wszystkie firmy. Wszyscy zyskują i nikt nie traci!
Więcej o kasach fiskalnych online przeczytasz na https://mojanowoczesnafirma.pl/fiskalizacja-online-zmiany-w-2017-i-start-w-2018-roku/