Kupno nowego samochodu, wyjazd na wymarzone wakacje, wymiana zużytego sprzętu agd czy spełnienie innego marzenia, wiążą się nie tylko z planowaniem, ale przede wszystkim z potrzebą uzyskania na nie środków finansowych. Jako iż mało która osoba posiada odpowiednio zaoszczędzoną gotówkę, najczęściej sięgamy w takich sytuacjach po kredyt gotówkowy. Co jednak należy wiedzieć ?
Podstawowe informacje
Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany przez bank osobie fizycznej. Środki takie można pozyskać na dowolny cel tzn. że banku nie interesuje czy potrzebne ci są one na zagraniczny wyjazd, spłatę innych zaległości czy zakup ogródka. Taki kredyt dostępny jest dla osób pełnoletnich, będących obywatelami kraju i osiągający stały dochód. Bank przy udzielaniu kredytu zweryfikuje także naszą zdolność kredytową, która uzależniona jest zarówno od obecnych dochodów jak również w oparciu o dotychczasową historie spłat. Jeśli zatem takiej zdolności nie posiadamy, uzyskanie kredytu gotówkowego może być niemożliwe. Warto wówczas rozejrzeć się za innymi opcjami finansowania np. na stronie totalmoney.pl Zdolność finansową określa także maksymalną wartość, na jaką można zawrzeć umowę – im większe masz dochody – tym większy kredyt możesz uzyskać.
Formalności i koszty
Aby zawrzeć kredyt gotówkowy najczęściej nie musisz nawet wychodzić z domu. Wniosek możesz zawrzeć online lub telefonicznie za pośrednictwem infolinii danego banku. Można także umowę zawrzeć tradycyjnie w placówce. Warto wcześniej zapoznać się z warunkami danego banku, określającymi jakie dokumenty musimy złożyć celem otrzymania finansowania. W niektórych bankach będzie to jedynie oświadczenia o przychodach, w innych może być niezbędne zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg bankowy za ostatnie miesiące.
Zawierając umowę kredytu gotówkowego musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Podstawowym kosztem są odsetki naliczane przez bank do każdej raty, odzwierciedlone w oprocentowaniu kredytu, podawanym zazwyczaj w skali roku. To jest najczęstszy element, na który zwracają uwagę kredytobiorcy. Jednak przy zawieraniu umowy to nie oprocentowanie kredytu jest najistotniejsze. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na RRSO czyli rzeczywista roczna stopę oprocentowania. Zawiera ona informacje o wszystkich kosztach, w skład których wchodzą m.in. odsetki, prowizje banku za udzielenie kredytu oraz opcjonalnie zawierane do niego ubezpieczenia. By zweryfikować najkorzystniejszą ofertę przydatne są rankingi danych usług np. ranking kredytów gotówkowych dostępny na stronie https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe
Inne warunki
Zaciągając kredyt gotówkowy warto wiedzieć również o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, mamy prawo do odstąpienia od umowy do 14 dni od daty jej podpisania. Rezygnacja taka nie powinna wiązać się z koniecznością uiszczania dodatkowej opłaty, chyba że bank w międzyczasie przelał nam już wnioskowane środki. Wówczas może naliczyć odsetki naliczane od dnia wypłaty do dnia zwrotu środków przez nas. Możliwość odstąpienia od umowy daje nam m.in ustawa o kredycie konsumenckim i jest to przydatne np w sytuacji, gdy nie mamy możliwości wnikliwego zapoznania się z wszystkimi zapisami w umowie, lub orientujemy się, że zapisy te są niezgodne z informacjami, jakie uzyskaliśmy wcześniej.
Jeśli już kredyt został przez nas zawarty, posiadamy stały harmonogram spłat i spóźnimy się z opłatami, musimy liczyć się z kosztami takiego opóźnienia. Bank nalicza przede wszystkim ustawowe odsetki za każdy dzień zwłoki. Dodatkowo może oczekiwać dodatkowej opłaty z tytułu opóźnienia w płatności, dlatego przed podpisaniem umowy zapoznaj się z tabelą opłat banku.
Na koniec, zawsze mamy również możliwość dokonania wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty kredytu. W sytuacji wcześniejszej spłaty, oszczędzamy wartość odsetek z rat spłacanych, jednak tu również mogą być doliczone dodatkowe opłaty manipulacyjne, w zależności od banku.
Niezależnie jednak od poszczególnych ofert, kredyt gotówkowy jest szansą na realizację założonych celów lub marzeń.