Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to najprościej mówiąc kredyt udzielany w formie gotówkowej przez instytucje finansowe. Dwa podstawowe rodzaje kredytów gotówkowych to kredyt konsolidacyjny oraz kredyt konsumencki. Różnią się od siebie tym, że kredyt konsumencki zaciągnięty zostaje na dowolny cel konsumpcyjny, a kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na spłatę innych zobowiązań. Przy zaciąganiu kredytu gotówkowego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych informacji.

Kredyt konsumpcyjny

Rodzaj kredytu gotówkowego na zakup dowolnie wybranych produktów. Bank nie wnika na co chcemy przeznaczyć nasze pieniądze. Inaczej jest w przypadku kredytu samochodowego – jest on przeznaczony na zakup konkretnego produktu jakim jest pojazd mechaniczny. Podobna sytuacja jest w przypadku kredytów hipotecznych na zakup mieszkania, domu oraz innego typu nieruchomości. Dlatego też warto przeanalizować na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze i która z tych opcji jest dla nas najkorzystniejsza zwracając uwagę na koszty uzyskania kredytu takie jak np. prowizja, oprocentowanie w skali roku.

Kredyt konsolidacyjny

Kolejna forma kredytu gotówkowego tym razem przeznaczonego, aby ułatwić nam spłatę zadłużeń. Jak sama nazwa wskazuje jest to konsolidacja dwóch lub większej liczby zaciągniętych przez nas zobowiązań. Mając kredyty w różnych oddziałach, instytucjach na różne kwoty oraz oprocentowania możemy w łatwy sposób dokonać ich konsolidacji. W tym przypadku bank spłaca nasze zobowiązania i generuje zobowiązanie na określonych warunkach przy określonym wcześniej oprocentowaniu oraz ewentualnej prowizji. Dzięki temu spłacamy zobowiązania w jednym miejscu i niejednokrotnie na lepszych warunkach.

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na parametry kredytowe takie jak wysokość prowizji, oprocentowanie RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) oraz okres spłaty, gdyż są to główne czynniki wpływające na wysokość całkowitej kwoty kredytu do spłaty, a także na kwotę raty miesięcznej.

RRSO

Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która mówi nam o tym ile tak naprawdę będzie w całości kosztował nas kredyt w stosunku rocznym. Jeśli zatem zaciągnęliśmy zobowiązanie na 5 lat w kwocie 10000zł, a oprocentowanie wynosi 10% to za każdy rok spłaty zapłacimy 1000zł, a po 5 latach 5000zł, a zatem kredyt na 10000zł będzie kosztował nas łącznie na 5 lat 15000zł. Zazwyczaj oprocentowanie wynosi od kilkunastu do dwudziestu-paru procent kwoty danego kredytu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prawo zabrania stosowania oprocentowania wyższego niż 25%.

Zdolność kredytowa

Pod uwagę należy wziąć również stałe przychody i jednocześnie comiesięczne wydatki. To pomoże ustalić na jak wysokie raty możemy sobie pozwolić, aby nie wpłynęła to w znaczący sposób na domowy budżet i pozwoliło nam dysponować środkami potrzebnymi nam na co dzień do życia. Dlatego też czasem okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wydłużenie kredytu, co pozwoli obniżyć jego raty, ale też wpłynie na większą kwotę całego zobowiązania z uwagi na dłuższy okres spłaty. W celu zoptymalizowania naszych możliwości należy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego powinna być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ jest to zobowiązanie finansowe, które będzie spłacane przez kilka kolejnych miesięcy, a nawet lat. Kiedy jednak taka decyzja zostaje podjęta i jesteśmy już pewni, że chcemy zrobić ten krok, pozostaje znalezienie jak najlepszej i korzystnej oferty, ponieważ bardzo łatwo jest podpisać coś, z czego później trudno będzie się wycofać, a zobowiązanie pozostaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj