Koszt wyceny mieszkania

0
407

Gdy zdecydujesz się na sprzedaż domu lub mieszkania, to najpierw musisz określić wartość nieruchomości. Chociaż może Ci się wydawać, że samodzielne jej ocenienie nie będzie trudne, to dobrze jest poprosić o pomoc rzeczoznawcę majątkowego. Przygotuje on operat szacunkowy i pomoże ustalić cenę mieszkania.

Zasady wyceny nieruchomości

Rzeczoznawca przy wyceniając mieszkanie ma do wyboru cztery metody. Porównawczą najczęściej stosuje się do wyceny mieszkań. Pozostałe podejścia, czyli dochodowe, mieszane i kosztowe, nie mogą być w tej sytuacji wykorzystane, bo nie zostały spełnione pewne warunki.

Wycena porównawcza nieruchomości- na czym polega?

W podejściu porównawczym określa się wartość nieruchomości, zakładając, że odpowiada ona cenom, za które sprzedano nieruchomości podobne do wycenianej. Ceny te różnią się ze względu na część elementów, które są inne albo podobne do reszty. W dodatku bierze się pod uwagę zmiany poziomu cen, które wynikają z terminów badanych transakcji.

W podejściu porównawczym stosowane są trzy metody. Pierwsza to metoda porównywania parami, która polega na określaniu wartości rynkowej wycenianej nieruchomości o konkretnych parametrach przez porównanie jej po kolei z co najmniej trzema podobnymi mieszkaniami, które też są wystawione na sprzedaż.

Drugi sposób to metoda korygowania cen średni, która polega na określeniu wartości rynkowej wycenianego mieszkania w oparciu o co najmniej kilkanaście podobnych nieruchomości, w odniesieniu do których są znane ceny transakcyjne, parametry oraz warunki sprzedaży.

Ostatnia jest metoda analizy statystycznej rynku, w której nieruchomość wyceniana jest za pomocą metod, które stosuje się do analiz statystycznych z użyciem cen transakcyjnych.

Ceny transakcyjne- skąd czerpać wiedzę?

Wszystkie ceny transakcyjne przechowywane są w rejestrach, które prowadzą starostwa. W plikach RCiWN znajdują się bardzo ważne informacje dla rzeczoznawców majątkowych i każdego, kto jest zainteresowany ogólnym oraz bardziej szerokim spojrzeniem na sytuację na rynku nieruchomości. Pozyskanie tych informacji z rejestru w urzędzie zazwyczaj zajmuje bardzo dużo czasu. Z tego względu, gdy już poprosisz rzeczoznawcę o wycenę, to musisz być cierpliwy. Nie jest to usługa realizowana z dnia na dzień. Możesz samodzielnie wycenić nieruchomość korzystając z kalkulatora wyceny mieszkania na stronie: https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania.

Ile kosztuje wycena mieszkania przez rzeczoznawcę?

Jest to w bardzo dużym stopniu zależne do wartości nieruchomości. Nie ma żadnego oficjalnego cennika usług rzeczoznawcy majątkowego. Wszystko jest zależne od eksperta oraz od tego, jaką cenę z nim ustalimy. Ceny są bardzo różne, z tego względu dobrze jest od razu określić cenę, aby później uniknąć przykrej niespodzianki. Zawsze możesz zapytać o cenę i ofertę kilku rzeczoznawców i dopiero wtedy wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie propozycję. Przykładowo, na stronie http://www.rzeczoznawcy-konsorcjum.pl/index/cennik/, można znaleźć informację, że koszt wyceny mieszkania na rynku wtórnym to 430 zł, a na rynku pierwotnym waha się od 640 zł do 780 zł, w zależności od tego, czy nieruchomość ma miejsce postojowe, czy nie. Natomiast wycena kilku lokali mieszkalnych w jednym budynku albo na jednym osiedlu kosztuje 320 zł za lokal.

Co rzeczoznawca bierze pod uwagę przy kosztach wyceny mieszkania?

Gdy rzeczoznawca mieszkaniowy ustala cenę usługi, to z pewnością uwzględnia między innymi jej charakter, wielkość oraz typ nieruchomości, która jest przedmiotem wyceny. Znaczny wpływ na koszt wyceny mają również kwalifikacje rzeczoznawcy oraz termin wykonania usługi. W dodatku należy wziąć pod uwagę również koszty pozyskania danych transakcyjnych, dojazd, znalezienie oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Kalkulator wyceny nieruchomości

Sonarhome.pl jest całkowicie bezpłatnym kalkulatorem do wyceny mieszkań przez Internet. Przeznaczony jest dla wszystkich kupujących, sprzedających i pośredników. Pomoże on szybko wycenić mieszkanie i zorientować się w cenach na rynku nieruchomości.

Skorzystanie z tego kalkulatora pozwoli Ci ustalić, za jaką cenę możesz sprzedać mieszkanie, jak kształtują się ceny nieruchomości oraz w jakie mieszkania najlepiej jest inwestować. Obecnie dzięki temu programowi można wyceniać nieruchomości w Gdańsku i w Warszawie. Jednak kalkulator w przyszłości będzie się rozwijał o nowe lokalizacje.

Wycena mieszkania następuje na podstawie wcześniej już wspomnianej metody porównawczej. Gdy wpiszesz parametry interesującej Cię nieruchomości, to zostaną one porównane z podobnymi mieszkaniami w okolicy. Oferty pochodzą z wielu serwisów ogłoszeniowych w Polsce.

Kalkulator wyceny nieruchomości Sonarhome.pl, wyróżnia się tym, że bierze pod uwagę cenę dla konkretnego budynku, a nie dla miasta. Wiadomo, że w każdym mieście są droższe i tańsze dzielnice. Nieuwzględnienie tego faktu jest pewnym przekłamaniem. Wycena nieruchomości za pomocą tego kalkulatora jest bardzo szybka. Wystarczy podać: miasto, nazwę ulicy, numer budynku, powierzchnię mieszkania, piętro, rok budowy, liczbę pokoi , powód wyceny i kliknąć ok. Po chwili pojawi się cena szukanego przez Ciebie mieszkania.