Jeszcze do niedawna zagraniczną walutę wymienialiśmy w stacjonarnym kantorze, ewentualnie w placówce banku. Jednak świat idzie do przodu i dziś możemy wymienić gotówkę w przestrzeni wirtualnej. Jest to doskonała opcja dla osób, które na co dzień nie lubią przepłacać i nieszczególnie chcą być stratni na wykonywanych przez siebie transakcjach. Jak zatem wymieniać pieniądze, by było to jak najbardziej opłacalne?
Aktualnie wymienić zagraniczną gotówkę możemy na cztery sposoby. Na pierwszym miejscu jest oczywiście tradycyjny, stacjonarny kantor, z którego chyba każdy z nas korzystał chociaż raz w życiu. Kolejną możliwością zamiany pieniędzy jest skorzystanie z usług banku. Stosunkowo od niedawna osoby chcące przewalutować swoje pieniądze, mogą skorzystać z e-kantorów. Nowością, o której jeszcze mało kto słyszał, są platformy społecznościowej wymiany walut.
Jakie są korzyści wynikające ze skorzystania z usług banku, kantoru czy e-kantoru? Czy wspomniane miejsca wymiany walut mają jakieś wady? Która możliwość jest dla nas najbardziej opłacalna?
Stacjonarny kantor – za i przeciw
Nie ma chyba miasta, w którym nie znajdowałby się choć jeden stacjonarny kantor. Jesteśmy do kantorów przyzwyczajeni. To tam najczęściej udajemy się, gdy zostanie nam zagraniczna gotówka z wakacyjnego wyjazdu lub otrzymamy pieniężną przesyłkę pocztową od rodziny mieszkającej i pracującej za granicą. Wymiana gotówki w tradycyjnym kantorze jest nadal popularnym rozwiązaniem, na które decydują się Polacy. Do zalet tej formy wymiany pieniądza niewątpliwie możemy zaliczyć możliwość negocjacji cen oraz fakt, że gotówkę otrzymujemy od razu na miejscu.
Jednak korzystanie z kantoru stacjonarnego nie jest tak opłacalne, jak mogłoby się wydawać. Kurs waluty w takim miejscu może być znacznie wyższy w porównaniu do innych instytucji/firm zajmujących się wymianą pieniędzy. Na wszystkie te miejsca jest nałożony spread walutowy i jest to opłata za dokonanie wymiany. W przypadku kantorów wynosi on 5%. To dużo, ale są przypadki, w których jest on jeszcze większy.
Banki
Spread walutowy (czyli różnica między kursem kupna, a sprzedaży) do roku 2011, kiedy to powstała ustawa antyspreadowa, był bardzo dochodowym źródłem zarobku instytucji bankowych. Po wprowadzeniu nowych przepisów wartość ponoszonych przez klienta banku kosztów zmniejszyła się, ale na chwilę obecną i tak spread wynosi ok. 10%. To dużo, prawda? Nie musimy się jednak godzić na ponoszenie tak dużych strat w związku z wymianą gotówki. I tak przechodzimy do kolejnych możliwości wymiany obcej waluty – tych znacznie bardziej opłacalnych.
Transferwise
Transferwise.com to internetowa platforma pozwalająca na przesyłanie i otrzymywanie środków pieniężnych w różnych walutach. Jest to świetna alternatywa dla banków, które ustalają swój własny kurs, natomiast TransferWise oferuje rzeczywisty, uśredniony kurs walut. Istotne jest, że wartość kursu się nie zmienia, jest gwarantowany, gdy serwis otrzyma depozyt w ciągu 24 godzin. W porównaniu do banku, dzięki TransferWise możemy oszczędzić aż do 8 razy więcej na wysyłaniu i otrzymywaniu pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z karty debetowej TransferWise Mastercard, jeśli zamierzamy dokonywać płatności za granicą.
E-kantor – nowoczesne i opłacalne rozwiązanie
Strony internetowe funkcjonujące jako e-kantory to stosunkowo nowy wynalazek, gdyż pierwszą platformę mogliśmy odnotować dopiero w 2009 roku. Rynek przewalutowania gotówki przez internet od tego czasu bardzo ewoluował i teraz nie sposób zliczyć witryn, które oferują taką usługę. Do najpopularniejszych w Polsce e-kantorów należą: cinkciarz.pl, internetowykantor.pl czy gieldawalut.com. Korzystają z nich już nie tylko osoby, które zaciągnęły kredyt w obcej walucie, ale także ci, którzy wyjeżdżają lub wracają z zagranicznych wakacji czy ludzie dokonujący zakupów online za granicą. Chyba jedynym minusem tej formy wymieniania pieniędzy jest brak możliwości negocjowania kursu, choć nie jest powiedziane, że nie jest to możliwe. W większości e-kantorów możemy się targować, jeśli w grę wchodzą kwoty rzędu 100 tysięcy złotych. Faktem jest, że większość z nas chce dokonać wymiany znacznie niższych sum…
Pozostaje jeszcze pytanie: jak wymienić pieniądze w internetowym kantorze? Otóż cały proces jest niezwykle prosty i każdy użytkownik internetu na pewno sobie z tym poradzi.
Pierwszym krokiem jest założenie konta walutowego w swoim banku. Konto walutowe jest niezbędne, by korzystać ze zgromadzonych na nim środków w obcej walucie, a także, by przelać je z kantoru. Pocieszeniem jest fakt, że banki oferują ów usługę za darmo.
Po otwarciu rachunku walutowego nadszedł czas na założenie konta w kantorze internetowym. Serwisy nie utrudniają tego zadania klientowi. Platformy są na tyle przejrzyste, że proces rejestracji trwa na ogół kilka minut. Po zatwierdzeniu nowo założonego profilu możemy już bez przeszkód korzystać z możliwości e-kantoru.
Platformy społecznościowej wymiany walut
Skoro można przez internet zaciągać dług u osób prywatnych i powstały w tym celu specjalne serwisy, nikogo nie powinien dziwić fakt istnienia platform społecznościowej wymiany walut. Jest to chyba najbardziej opłacalna opcja przewalutowania swoich pieniędzy. Przykładem takiego serwisu jest walutomat.pl.
Wymiana odbywa się między klientami serwisu i to właśnie oni ustalają kursy. Dzięki temu można trafić na naprawdę korzystne oferty przewalutowania. Jak to działa? Podobnie jak w przypadku e-kantoru zasilamy wirtualny portfel, ustalamy kurs, a następnie wchodzimy na rynek. Na podstawie wpisanych informacji system sprawdza, czy odpowiada to ofercie innego użytkownika lub animatora rynku i jeśli wszystko się zgadza, dochodzi do transakcji. Jedyną wadą tego typu platform jest niebezpieczeństwo, iż możemy nie znaleźć klienta, który będzie chciał dokonać zamiany za podaną przez nas stawkę.
Okazuje się, że istnieje kilka możliwości na przewalutowanie obcej waluty. Pewnie osoby, które cenią sobie tradycyjne rozwiązania, zdecydują się na stacjonarny kantor bądź bank, jednak w tym przypadku należy mieć świadomość tego, że poniesiemy wyższe koszty w porównaniu do wymiany walut w e-kantorze lub na platformie społecznościowej.
Artykuł został opracowany przez specjalistów z wujeksknerus.pl.