Lokale użytkowe można znaleźć w każdym mieście. Większość z nich oferowana jest na wynajem, ale część przeznaczona jest na sprzedaż. Co wybrać?
Przedsiębiorcy potrzebujący do prowadzenia swojej działalności lokalu użytkowego często stają przed dylematem – czy lepiej wynajmować, czy też może wykupić lokal tego rodzaju na własność? Gdy interesują nas lokale użytkowe Kraków także daje nam takie właśnie możliwości. Na co warto się zdecydować?
Lokal użytkowy na wynajem – zalety i wady
Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na wynajęcie lokalu użytkowego. Jest to dla nich najkorzystniejsze rozwiązanie, ale warto także wskazać, że niekiedy wynajem jest jedyną możliwością na zdobycie przestrzeni w konkretnej lokalizacji.
Dzisiaj oferty takie jak „lokale użytkowe Kraków na wynajem” można znaleźć od ręki – wystarczy tylko skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby sprawdzić te dostępne w różnych lokalizacjach.
Na wynajem lokali użytkowych najczęściej decydują się ci przedsiębiorcy, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swoją działalność i nie posiadają jeszcze wysokich zysków. Wobec tego nie trzeba angażować wtedy wysokich sum, aby uzyskać przestrzeń do pracy.
Lokale użytkowe na wynajem można też zmieniać – przedsiębiorca nie jest wtedy przywiązany do konkretnego lokalu i może łatwo wybrać inne miejsce działalności. To daje mu także szansę na łatwiejszy rozwój.
Z drugiej jednak strony wynajem wymaga na ogół podpisania umowy na długi czas i może być w dłuższej perspektywie czasowej bardziej kosztowny niż zakupienie lokalu na własność. Lokalu nie zawsze można też dopasować w pełnym zakresie do swoich wymagań, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego wyposażenie.
Najważniejsze zalety najmu lokalu użytkowego:
- brak wysokich kosztów na początek
- możliwość łatwej zmiany lokalu na inny
- dostęp do najbardziej atrakcyjnych lokali
- zaliczenie opłat za wynajem w koszty uzyskania przychodów
w wybranych przypadkach lokal możliwy jest do wykupienia
Najważniejsze wady najmu lokalu użytkowego:
- ryzyko ubogiego wyposażenia lokalu
- ograniczone możliwości dokonania zmian w lokalu
- wyższe koszty w dłuższej perspektywie
- konieczność podpisania umowy najmu
- ryzyko wypowiedzenia umowy przez właściciela
Lokal użytkowy na sprzedaż – zalety i wady
Drugie rozwiązanie to zakupienie lokalu użytkowego dla firmy – wtedy nieruchomość staje się własnością przedsiębiorstwa, które może dysponować nim zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
Zakup lokalu używkowego wymaga jednak sporej sumy. Przedsiębiorca może pozyskać ją także za pomocą kredytu hipotecznego, który będzie wymagał na ogół wieloletniej spłaty. Z drugiej strony może być to przyszłościowa inwestycja, zwłaszcza wtedy, gdy lokal będzie znajdował się w dogodnej lokalizacji. Wtedy, nawet jeśli przedsiębiorca nie chce już korzystać z lokalu, może go wynająć i czerpać z niego regularne zyski.
Warto jednak pamiętać o tym, że zakupienie lokalu użytkowego w Krakowie czy w innym mieście to duże obciążenie finansowe, na które nie może pozwolić sobie każde przedsiębiorstwo.
Najważniejsze zalety zakupu lokalu użytkowego:
- przyszłościowa inwestycja na lata
- brak konieczności spłacania czynszu dla wynajmującego
- brak wiążącej umowy wynajmu lokalu
- szersze możliwości w dopasowaniu lokalu do siebie
- większa niezależność związana z posiadaniem lokalu
- koszty zakupu porównywalne z wynajmem w tym samym okresie czasu
Najważniejsze wady zakupu lokalu użytkowego:
- wysokie koszty zakupu
- niekiedy konieczność zaciągnięcia kredytu
- większe ryzyko dla przedsiębiorcy
- brak możliwości zakupu wszystkich lokali użytkowych
CHB 14 – lokale użytkowe na wynajem w Krakowie
Jeśli interesują Cię lokale użytkowe Kraków to szeroka gama ofert dla przedsiębiorców. Wybierz nowoczesne lokale użytkowe dostępne w biurowcu CHB 14 – to kilkukondygnacyjny obiekt znajdujący się przy ulicy Christo Botewa 14 w Krakowie.