mieszkanie

Kupno własnego mieszkania to poważna decyzja w życiu każdego człowieka. Bardzo często wiąże się z zaciągnięciem kredytu na wiele lat lub z wydaniem wszystkich oszczędności naszego życia. Jak kupić nieruchomość, by mieć pewność, że będzie się nam dobrze mieszkało? Na jakie czynniki zwracać uwagę podczas wybierania odpowiedniego lokalu z rynku wtórnego? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy szukamy mieszkania z rynku wtórnego, czy też pierwotnego, przed poszukiwaniem idealnej dla nas nieruchomości, musimy sobie odpowiedzieć na kilka fundamentalnych pytań.

Przede wszystkim musimy określić, jak duże mieszkanie jest nam potrzebne i liczy się nie tylko powierzchnia, ale także ilość pokoi. Pamiętajmy, że nasza sytuacja życiowa może się zmienić. Jeśli jesteśmy młodym małżeństwem, prawdopodobnie za kilka lat zaczniemy myśleć o potomstwie. Już podczas kupna nieruchomości powinniśmy mieć na uwadze, że mimo iż teraz wystarczą nam dwa pokoje, za kilka lat nie obejdziemy się bez większej ilości pomieszczeń.

Druga sprawa to nasze środki finansowe – musimy wiedzieć, jaką dokładnie kwotą dysponujemy. Warto współpracować z doradcą finansowym, który przedstawi nam ofertę kilku banków (jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem hipotecznym) oraz określi naszą zdolność kredytową. Taka osoba może być także pośrednikiem między nami a bankiem w procesie przydzielania kredytu. Na pewno warto skorzystać z usług doradcy, jeśli nie mamy czasu na częste wizyty w placówce banku.

Decydując się na kupno mieszkania, nie możemy zapominać, że oprócz ceny mieszkania, musimy wziąć pod uwagę koszty dodatkowe, takie jak taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe i prowizja dla pośrednika. Suma wszystkich opłat może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Znalezienie mieszkania

Kiedy już wiemy, jakie są nasze wstępne wymagania oraz możliwości finansowe, czas rozpocząć poszukiwania naszego wymarzonego mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przeglądanie ofert sprzedaży mieszkań w sieci, musimy liczyć się z tym, że proces ten będzie bardzo czasochłonny. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura nieruchomości. Pośrednik sprzedaży na podstawie naszych oczekiwań oraz dostępnych środków pieniężnych przedstawi nam propozycje najbardziej zbliżone do naszych wymagań.

Gdy lista mieszkań, którymi jesteśmy zainteresowani, zawęzi się do kilku, nadchodzi czas na oględziny. Na oglądanie wybranych nieruchomości starajmy się umawiać, kiedy jest jeszcze widno. Oczywiście ciężko to pogodzić z pracą, ale dzięki temu możemy zauważyć ewentualne nieprawidłowości nie tylko w samym mieszkaniu, ale także w budynku.

Kupno mieszkania – kryteria

Na cenę mieszkania wpływa wiele czynników, które tylko z pozoru mogą się dla nas wydawać nieistotne.

Bardzo ważna jest lokalizacja mieszkania, to czy znajduje się w centrum miasta, czy na jego obrzeżach. Jest to istotne, jeśli pracujemy w miejscowości, w której mieszkamy, a nie jesteśmy zmotoryzowani. Należy także zwrócić uwagę na odległość nieruchomości od najbliższego parkingu, przystanku, szkoły, placówki medycznej itp. Nie bez znaczenia jest także otoczenie, warto więc sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się tereny zielone i czy w okolicy nie znajdziemy uciążliwych zakładów przemysłowych, czy tras szybkiego ruchu.

Należy także wziąć pod uwagę rodzaj budowy (więcej zapłacimy za mieszkanie na ekskluzywnym osiedlu niż za nieruchomość w kamienicy) oraz stan budynku: jego wiek, stan elewacji i dachu, klatki schodowej itp.

Biorąc pod lupę mieszkanie, szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na piętro, na którym się znajduje, rozkład pomieszczeń (czy pokoje są niezależne, czy przejściowe), ogólny stan (musimy określić czy konieczny będzie remont). Nie bez znaczenia jest także położenie lokalu względem stron świata oraz jego widok z okna. Warto się dowiedzieć czy do nieruchomości przynależy piwnica, miejsce na strychu, ogródek, garaż. Bardzo istotna kwestia to koszty miesięcznego utrzymania (czynsz, rachunki za ogrzewanie, prąd, gaz).

Pytania do sprzedającego

Mając świadomość tego, że kupujemy mieszkanie, w którym spędzimy wiele lat, powinniśmy rozwiać wszelkie wątpliwości, zadając sprzedającemu szereg pytań. Przede wszystkim należy się dowiedzieć, jak dawno były przeprowadzane remonty, kim są sąsiedzi, czy okolica jest uznawana za bezpieczną, kiedy sprzedający opuści mieszkanie i czy zostawia jakieś elementy wyposażenia.

Stan prawny mieszkania

Kupując mieszkanie, musimy wnikliwie sprawdzić jego stan prawny. Właściciel powinien więc nam przedłożyć akt notarialny kupna mieszkania (lub przydział członkowski), wypis z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zaległości za czynsz, zobowiązanie sprzedającego do wymeldowania wszystkich mieszkańców nieruchomości oraz potwierdzenie, że mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia.

Podpisanie umowy

Gdy wybraliśmy już mieszkanie, które chcemy kupić, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej na kupno mieszkania. To dzięki temu dokumentowi sprzedający nie może nieruchomości zaoferować innemu kupującemu. Z tą czynnością wiąże się także wręczenie właścicielowi lokalu zadatku lub zaliczki. Warto wiedzieć, czym te pojęcia się między sobą różnią.

Jeśli sprzedającemu wręczyliśmy zadatek, a ten odstąpi od sprzedaży mieszkania, możemy się domagać zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Jeśli umowa nie zostanie zrealizowana z naszej winy, wpłacony zadatek przepada.

Zaliczka polega na tym, że niezależnie od tego, z czyjej winy nie doszło do realizacji umowy sprzedaży mieszkania, kwota zawsze jest zwracana stronie kupującej.

Proces poszukiwania własnego M może być dla wielu z nas stresujący. Ilość mieszkań, które możemy kupić oraz czynników, na które musimy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru, sprawia, że może nas to przyprawić o zawrót głowy. Należy pamiętać, że w kupionej nieruchomości będziemy mieszkać kilka lub kilkanaście lat, więc nasza decyzja nie może być pochopna. Stosując się do powyższych porad, na pewno wybierzemy mieszkanie spełniające wszystkie oczekiwania.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj