Przystępując do odbioru mieszkania od dewelopera, musimy zwrócić wagę na szereg rzeczy i postępować według określonych reguł, które pomogą nam uniknąć nieprzewidzianych dodatkowych kosztów i późniejszych kłopotów przy wykańczaniu mieszkania.
Sprawdzenie jakości wykonania podłóg
Podobnie jak przegrody pionowe, przy odbiorze mieszkania należy bardzo dokładnie sprawdzić jakość wykonania wylewek betonowych. Większość mieszkań oddawanych w stanie deweloperskim na podłogi wykończone wylewkami samopoziomującymi, które powinny gwarantować nabywcy możliwość od razu ułożenia lub realizacji ostatecznej warstwy podłogowej w postaci paneli, parkietu lub płytek ceramicznych. Dlatego też prawidłowe wykonanie podłóg jest istotne, żeby nie trzeba było poprawiać i wyrównywać poziomu podłogi. Do pomiaru zachowania poziomu podłogi może posłużyć nam poziomica, która przystawiana w danych miejscach ukaże występujące nierówności i niepożądane spadki. Oprócz poziomu podłogi warto sprawdzić, czy na podłodze nie występują jakieś spękania i ubytki. Ma to szczególnie ważne znaczenie przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ występujące spękania, mogą świadczyć o niedostatecznie głębokim usytuowaniu rurek grzewczych co może mieć później bardzo groźne skutki związane z montażem ostatecznej warstwy podłogi. Występujące spękania, zwłaszcza te bardzo głębokie mogą również w najgorszym przypadku o wadach konstrukcyjnych płyty stropowej na kondygnacji poniżej. Każda więc zauważona niedoskonałość wylewki podłogowej musi być wpisana w protokół odbioru z adnotacją konieczności jej naprawy lub głębszej analizy przez uprawnionego konstruktora w przypadku występowania większego problemu.
Żądanie świadectwa energetycznego mieszkania
Bardzo ważnym elementem odbioru mieszkania, co jednak w większości przypadków jest całkowicie ignorowane przez kupujących, są odpowiednie właściwości cieplne mieszkania. Pomimo tego, że od 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie przepis Prawa Budowlanego, który nakazuje uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego budynku oddawanego do użytkowania, a także obiektom podlegającym zbyciu lub wynajmowi. Przepisy te nakładają obowiązek na deweloperów i inwestorów sporządzania tego dokumentu przy każdej sprzedaży lub wynajmie domu lub mieszkania. Niestety, jak pokazuje praktyka, przepis ten jest zupełnie martwy i nieegzekwowany. Deweloperom, pośrednikom nieruchomości i notariuszom kompletnie na tym nie zależy, a nabywcy mieszkań po prostu nie wiedzą, że mogą czegoś takiego wymagać. Możemy się spotkać z tym, że deweloper nie będzie chciał zamówić i zlecić realizację świadectwa energetycznego dla danego mieszkania, ale przynajmniej musi przedstawić nabywcy kopię świadectwa energetycznego dla budynku, jako całości. Trzeba widzieć, że wskazana w świadectwie maksymalna wartość wskaźnika EPH+W, określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, powinna wynosić nie więcej niż 95 [kWh/m2rok], a najlepiej jeżeli będzie wynosiła poniżej 75 [kWh/m2