Sprzedaż mieszkania zawsze wiąże się z szeregiem formalności, których należy dopełnić, aby transakcja była zawarta zgodnie z obowiązującym prawem. Przygotowanie dokumentów i spisanie aktu notarialnego to dopiero początek, co nie znaczy, że sprawa będzie przedłużała się w nieskończoność. Dobra organizacja i zaufanie specjalistom z branży nieruchomości skutkuje szybką i w zasadzie bezproblemową sprzedażą mieszkania. Komplikacje mogą się jednak pojawić wtedy, gdy przyszłym właścicielem mieszkania okaże się obcokrajowiec.
Cudzoziemiec, czyli kto?
Współczesny świat stwarza szerokie możliwości migracji zarówno w celach osobistych, jak i zawodowych. Dzięki rozwojowi Internetu, każdy z nas może zamieścić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania w różnych językach i w serwisach dostępnych dla osób spoza granic kraju. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że procedura sprzedaży mieszkania obcokrajowcom, nieco różni się od tej przewidzianej dla obywateli Polski. Obszerniej o niej traktuje artykuł zamieszczony na stronie http://www.ihouse.pl/news/detal/jak-sprzedac-mieszkanie-obcokrajowcom/15/2.
Cudzoziemiec, to wbrew potocznej opinii nie tylko osoba fizyczna, która mieszka poza terenem RP i nie posiada obywatelstwa polskiego. Mianem cudzoziemca określa się również osobę prawną, mającą siedzibę za granicą, albo spółkę osób fizycznych lub prawnych, która nie posiada osobowości prawnej, ale została utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych i posiada siedzibę poza granicami RP. Analogicznie cudzoziemcem może być również nieposiadająca osobowości prawnej osoba prawna, czy spółka handlowa posiadająca siedzibę na terytorium Polski, ale kontrolowana przez osoby lub spółki osób fizycznych lub prawnych spoza kraju.
Zezwolenie na zakup mieszkania
Bez względu na to, kto kryje się pod postacią cudzoziemca, aby móc legalnie kupić nieruchomość w Polsce, powinien wystąpić o wydanie stosownego zezwolenia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dopiero po jego uzyskaniu, obcokrajowiec będzie mógł kontynuować formalności związanie z zakupem lokalu. Warto wiedzieć, że również w tym względzie istnieją wyjątki. Zezwolenia na zakup nieruchomości na terytorium RP nie musi posiadać cudzoziemiec, który chce nabyć samodzielny lokal, lub samodzielny garaż. Reguła ta nie dotyczy również obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce co najmniej 5 lat od dnia otrzymania zezwolenia na pobyt w kraju. Małżeństwo z obywatelem RP również zwalnia z konieczności przedłożenia pozwolenia z MSWiA, ale tylko wtedy, kiedy cudzoziemiec przebywa w Polsce od co najmniej dwóch lat, a nabyty przez niego lokal wejdzie w skład współwłasności małżeńskiej.
Więcej ciekawych porad znajdziesz w serwisie z nieruchomościami – ihouse.pl