W wyniku afery z Amber Gold, obecnie ludzie są mniej skłonni inwestować pieniądze. Jednak na rynku są dostępne instrumenty finansowe o dużym stopniu bezpieczeństwa. Ich oprocentowanie jest z reguły niewiele wyższe od inflacji.
Obligacje Skarbu Państwa
Warto jednak zadbać o to, aby nasze oszczędności nie traciły na wartości. Jednym z nich są obligacje Skarbu Państwa. Obecnie nie ma raczej ryzyka bankructwa naszego państwa. Jest możliwość nabycia obligacji minimalnie dwuletnich, a maksymalnie dziesięcioletnich. Można na nich zarobić od 4. 5% do nawet 6% w skali roku.
Lokaty bankowe
Równie bezpieczne są lokaty bankowe. Co istotne, objęte są one gwarancjami do wysokości 100 tys. euro. Oprocentowanie jest bardzo różne. Żeby lokata się opłacała, powinna być wyższa niż inflacja. Należy też pamiętać o tym, że lokaty są w tej chwili obciążone podatkiem kapitałowym w wysokości 19%, więc stracimy część odsetek.
Indywidualne Konta Emerytalne
Od jakiegoś czasu bardzo reklamowane i modne są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Powyższe instrumenty finansowe z założenia mają pomóc w zgromadzeniu dodatkowych pieniędzy na emeryturę. Czy jednak są one całkowicie bez ryzyka? Część funduszy lokuje środki finansowe w bardziej ryzykowne inwestycje, które przecież mogą też przynosić straty. Wentyl bezpieczeństwa ma tu stanowić długi okres inwestowania, w którym stosunkowo łatwo będzie odzyskać ewentualne straty. Bardzo ważny jest fakt, że IKE nie są objęte tzw. podatkiem Belki. W tym przypadku istnieje jednak ograniczenie w postaci rocznego limitu wpłat, który jest równy trzykrotności średniego wynagrodzenia. Limit ten jest oczywiście zmieniony co roku na podstawie odpowiednich danych. Plusem inwestowania IKZE jest prawo do odliczenia wpłacanych sum pieniędzy od podatku dochodowego. Tutaj też istnieje limit wpłat, który teraz wynosi 4% wynagrodzenia brutto i nie może przekroczyć 4 tysięcy złotych. Podatek i tak trzeba będzie uiścić, ale dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego i zgodnie z obowiązującymi wtedy stawkami.
A może Polisolokata?
Stosunkowo nową formą oszczędzania jest polisolokata. Ma ona postać umowy ubezpieczeniowej na dożycie. Otrzymamy odsetki podobne jak w przypadku zwykłej lokaty, ale nie zostanie z nich potrącony podatek Belki. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że środki zgromadzone na polisielokacie są objęte gwarancją tylko w 50%.
Lokaty strukturyzowane
Ciekawym sposobem lokowania wolnych środków finansowych są również tzw. lokaty strukturyzowane. Zawierają one w sobie jednak pewne ryzyko inwestycyjne. W ramach takiej lokaty, około 10-15% środków jest przeznaczone na bardziej ryzykowne inwestycje, takie jak opcje. Reszta jest lokowana w bezpieczny sposób, co daje gwarancję odzyskania wpłaconych pieniędzy. Natomiast taka lokata może nie wypracować zysku albo może wynieść on więcej niż na tradycyjnej lokacie.
Inne instrumenty finansowe związane z pomnażaniem pieniędzy są już niestety dużo bardziej ryzykowne i często wymagają pewnej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia. Jeżeli jednak chcemy osiągnąć większe zyski, możemy pomyśleć nad funduszami hedgingowymi, funduszami inwestycyjnymi, udziałami w spółkach czy akcjami.
Artykuł powstał dzięki portalowi biznesowemu www.oto-praca.pl, na którym dowiesz się między innymi dlaczego trudno znaleźć dobrą pracę?