W dniu 4 września br. w Sławnie w województwie łódzkim miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję, której przedmiotem jest budowa zakładu produkcyjnego. W zakładzie przetwarzane będą zużyte opony samochodów. Inwestorem jest Vinderen Sp. z o.o. powstała w 2003r. z siedzibą w Warszawie. Spółka od wielu lat systematycznie inwestuje w nowoczesne technologie – zakończenie wspomnianego projektu planowane jest na drugą połowę 2012 roku.
W dniu 4 września br. w Sławnie w województwie łódzkim miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję, której przedmiotem jest budowa zakładu produkcyjnego. W zakładzie przetwarzane będą zużyte opony samochodów. Inwestorem jest Vinderen Sp. z o.o. powstała w 2003r. z siedzibą w Warszawie.
Spółka od wielu lat systematycznie inwestuje w nowoczesne technologie – zakończenie wspomnianego projektu planowane jest na drugą połowę 2012 roku. Nakłady finansowe na realizację przedsięwzięcia wyniosą ok. 40 mln złotych.
Misją Spółki Vinderen jest biznes o charakterze proekologicznym, oparty na kompleksowych rozwiązaniach technologicznych. Wprowadzenie nowoczesnych technologii pozwoli wytwórcom odpadów na minimalizację szkodliwego wpływu na środowisko. Spółka bierze aktywny udział w rozwiązywaniu problemów związanych z jego ochroną, przy zastosowaniu najbardziej innowacyjnych rozwiązań.
Coraz większym problemem na całym świecie staje się składowanie odpadów przemysłowych. Wyrazem tego jest dyrektywa Unii Europejskiej zakazująca składowania opon w całości po 2003 roku, a w stanie rozdrobnionym po 2006 roku. Dyrektywa ta wymusza rozwój metod wtórnego zagospodarowania odpadów gumowych. W celu zmniejszenia ich uciążliwości dąży się do ich jak największego, wtórnego wykorzystania. Wśród odpadów powstających w szczególnie dużej masie są opony samochodowe. Można przyjąć, że w Polsce rocznie powstaje około 200 tys. ton odpadów tego typu. Należy się jednak liczyć z większym niż przewidywano wzrostem ilości zużytych opon, spowodowanym rozwojem motoryzacji w Polsce.
W chwili obecnej, zużyte opony są najczęściej spalane w piecach w przemyśle energetycznym. Powoduje to emisję zanieczyszczeń powietrza z uwagi na uwalniające się w procesie spalania trujące substancje, m.in. CO, SO2, NO (guma zawiera 1 – 2% siarki, która podczas spalania ulega utlenieniu do SO2). Trudność zagospodarowania zużytych opon samochodowych wynika z faktu, że są kompozytami gumy oraz włókna i/lub stali.
Realizacja projektu umożliwi wdrożenie technologii, instalację niezbędnej infrastruktury oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie recyklingu i produkcji.
Wykorzystana przez Vinderen innowacyjna, ekoefektywna technologia wielostopniowego recyklingu zużytych opon gumowych ma na celu wprowadzenie na rynek produktów innowacyjnych na skalę światową, mających zastosowanie w budowie obiektów inżynierii lądowej.
Przełomowa technologia recyklingu zużytych opon umożliwi wielostopniowe rozdrobnienie i oddzielenie składników opony w taki sposób, aby produkty takie jak granulat gumowy, włókno polimerowe oraz drut zbrojący oponę – podane w odpowiednim składzie – stanowiły bazę surowcową do wykorzystania w produkcji przemysłowej (nawierzchnie drogowe, tereny rekreacyjne itp.).
Przykładami technologicznej innowacyjności jest zastosowanie szeregu rozwiązań, takich jak m.in. automatyczne monitorowanie procesu recyklingu, wyposażenie strzępiarek w czujniki optyczne, zaawansowane automatyczne odpylnie oraz użycie szeregu innych maszyn i urządzeń gwarantujących najwyższą jakość produktów.
Oczywiście, zastosowane w projekcie produkty i technologie wymagają prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. W tym celu, w ramach projektu Vinderen utworzy własny Dział Badawczo – Rozwojowy. Taka decyzja umożliwi dalsze udoskonalanie i rozwijanie nowych produktów w celu dostosowania do szybko zmieniających się wymagań rynku i potencjalnych odbiorców.
Podejmując decyzję o nowej inwestycji, Vinderen zamierza wejść na wymagający rynek branży budowlanej i drogowej w kraju i za granicą. W obliczu zmian gospodarczych zachodzących w tym sektorze, dla Spółki szczególnie duże znaczenie ma elastyczne i dynamiczne dostosowywanie się do specyficznych oczekiwań odbiorców.
Wdrożenie innowacyjnych produktów przyczyni się do uzyskania oszczędności w zużyciu zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa czy kauczuk naturalny (obecnie dodawany do wyrobów gumowych).
Grupa Vinderen:
Mechanizmem napędowym Grupy jest firma Vinderen Sp. z o.o., dawniej Unlimit Sp. z o.o., która istnieje od 2003 r. i reprezentuje wyłącznie polski kapitał prywatny. Vinderen Sp. z o.o. jest właścicielem marek Ceramstic i Rotberg. Więcej informacji o Grupie Vinderen pod adresem www.vinderen.com.
Znana od wielu lat na polskim rynku marka Ceramstic to lider w dziedzinie wysokiej jakości gresów polerowanych i glazury szkliwionej. Jakość i wzornictwo zgodne z najnowszymi światowymi trendami były już wielokrotnie nagradzane, m.in. Laurem Konsumenta oraz najbardziej prestiżowym dla branży tytułem – „Perły Ceramiki UE”. Oferta, galerie i obszerne informacje o marce Ceramstic znajdują się na www.ceramstic.com.pl.
ROTBERG to innowacja na rynku chemii budowlanej i zupełnie nowatorskie jej postrzeganie, poparte wieloletnim doświadczeniem specjalistów. Produkty marki ROTBERG powstają pod ich okiem w fabryce spółki Vinderen Mikspol. Wytężone prace laboratoryjne zaowocowały powstaniem zupełnie innowacyjnych receptur klejów do glazury, gresu czy kamienia naturalnego ROTBERG. Ten wyjątkowy sposób recepturowania – Quantum Technology – jest efektem konsekwentnego dążenia do doskonałości. Dzięki temu pod marką ROTBERG klienci odkryją produkty tylko najwyższej jakości. www.rotberg.pl
Toolbox Creative Communications