Decydując się na kupno mieszkania chcemy, aby zakupiona nieruchomość w 100% spełniała nasze oczekiwania i potrzeby. W przypadku lokali pochodzących z rynku wtórnego czasem jest to niestety niemożliwe. Znacznie łatwiej jest dostosować do siebie nowe mieszkanie od dewelopera. A jeśli i w takim lokalu nie wszystkie szczegóły nam odpowiadają?
Komfort przede wszystkim
Kupno mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji i największych transakcji w życiu. Decydując się na ten krok, warto zadbać, by efekt w pełni nas satysfakcjonował i cieszył przez długie lata. Jeżeli jakiekolwiek elementy mieszkania przeszkadzają nam już na etapie projektu, a nawet jeszcze przed przeprowadzką, nie wahajmy się wprowadzić zmian.
Przeróbka nowego mieszkania może być dobrym pomysłem również wtedy, gdy oferowana nieruchomość posiada optymalny dla nas metraż, ale nieodpowiednią liczbę lub rozkład pomieszczeń. W takiej sytuacji zakup i remont mogą być rozwiązaniem najbardziej opłacalnym.
Im wcześniej, tym lepiej
O preferowanych rozwiązaniach warto powiadomić dewelopera jak najwcześniej. Nanosząc zmiany w trakcie budowy, możemy liczyć na korekty związane z rozkładem pomieszczeń, rozmieszczeniem grzejników lub układem instalacji elektrycznej. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zaplanowane przez nas przeróbki ingerują w elementy konstrukcyjne budynku lub w przebieg pionów wentylacyjnych. W takim przypadku deweloper może odmówić nam możliwości zmian, nawet jeżeli zgłosimy je odpowiednio wcześnie.
Koszt zmian doliczany jest do ostatecznej ceny mieszkania i w zależności od tego, jak bardzo są one złożone, może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Jeżeli na wprowadzenie zmian zdecydujemy się już po otrzymaniu kluczy lub zakupimy gotowe mieszkanie deweloperskie, zawsze możemy przeprowadzić remont mieszkania we własnym zakresie.
Jakie przeróbki możemy wprowadzić
Bez większych przeszkód możemy ingerować w układ, jaki mają ściany działowe w mieszkaniu – zarówno dowolnie je burzyć, jak i stawiać. Oznacza to, że mamy możliwość dostosowania rozkładu pomieszczeń do swoich potrzeb – możemy na przykład przebudować kawalerkę na mieszkanie z aneksem kuchennym i osobną sypialnią. Więcej informacji na temat różnic pomiędzy dwupokojowym mieszkaniem a kawalerką znajduje się tutaj: http://obcasy.pl/kawalerka-czy-mieszkanie-dwupokojowe-o-czym-warto-wiedziec-juz-dzis/.
Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy połączyć ze sobą lub oddzielić od siebie łazienkę i toaletę. Pamiętajmy, że w przypadku takich roszad możemy ingerować w układ urządzeń sanitarnych i w wewnętrzną instalację doprowadzającą wodę. Przeróbki naruszające piony lub części wspólne budynku będą wymagały zgody pozostałych mieszkańców budynku.
Najlepiej, jeżeli wszelkie zmiany aranżacyjne wprowadzimy, zanim rozpoczniemy wykończenie mieszkania. Późniejsze zmiany decyzji mogą sprawić, że koszt wykończenia mieszkania będzie wyższy, niż zakładaliśmy.