Jeśli jesteś ambitny, otwarty na ludzi, masz zdolności interpersonalne i nie straszne ci meandry świata finansów – spróbuj swoich sił w zawodzie doradcy finansowego. Może okazać się, że to idealna praca dla ciebie – choć wymagająca, wynagradza dużą satysfakcją i nie tylko… Doradca

finansowy jest młodym zawodem funkcjonującym w Europie dopiero od kilkunastu lat. Z roku na rok zyskuje jednak na popularności. Wynika to przede wszystkim z ogromnego i wciąż zwiększającego się zapotrzebowania, jakie generuje rynek produktów finansowych.

Jeśli jesteś ambitny, otwarty na ludzi, masz zdolności interpersonalne i nie straszne ci meandry świata finansów – spróbuj swoich sił w zawodzie doradcy finansowego. Może okazać się, że to idealna praca dla ciebie – choć wymagająca, wynagradza dużą satysfakcją i nie tylko…

Doradca finansowy jest młodym zawodem funkcjonującym w Europie dopiero od kilkunastu lat. Z roku na rok zyskuje jednak na popularności. Wynika to przede wszystkim z ogromnego i wciąż zwiększającego się zapotrzebowania, jakie generuje rynek produktów finansowych. Coraz bardziej skomplikowane rozwiązania oferowane przez banki oraz rosnąca świadomość konieczności kontroli finansów osobistych sprawiły, że Polacy znacznie chętniej sięgają po poradę.

Dzięki temu profesja ta zdobywa coraz większe poważanie i zaufanie społeczne, a tym samym rośnie liczba chętnych, by spróbować swych sił w pracy w tej branży. Szanse na własny rozwój oraz perspektywy na przyszłość stanowią bowiem kuszącą wizję. Nie każdy jednak jest predysponowany do wykonywania tego zawodu, a wachlarz cech i umiejętności, jakimi powinien odznaczać się dobry doradca, jest niezwykle szeroki.

Dla kogo?

Praca w zawodzie doradcy finansowego wymaga dużego zaangażowania, umiejętności organizacji pracy, samodzielności w działaniu oraz operatywności. Niezbędna jest także chęć stałego pogłębiania wiedzy. Bardzo pożądane są takie cechy, jak odporność na stres, łatwość nawiązywania kontaktów oraz umiejętność analitycznego myślenia. – Dobry doradca powinien odznaczać się cierpliwością. Musi potrafić w jak najprostszy i zrozumiały sposób wytłumaczyć klientowi – laikowi w sprawach finansów – zasady działania danych produktów. Bez wątpienia niezbędny jest też obiektywizm i opanowanie w działaniu, gdyż pod wpływem emocji doradca nie będzie w stanie podejmować rozsądnych, a zarazem najlepszych dla klienta decyzji – podkreśla Krzysztof Barembruch, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Nie bez znaczenia jest wykształcenie kierunkowe. Absolwenci takich specjalności, jak zarządzanie, ekonomia, bankowość, czy finanse mogą łatwiej odnaleźć się w tym zawodzie, choć oczywiście nie jest to regułą. Osoby kończące inne kierunki, a dysponujące wiedzą i odpowiednimi cechami, mogą również sprawdzić się w roli doradcy finansowego. Przede wszystkim potrzebne są chęci, zaangażowanie i entuzjazm. Choć faktem jest, że wiedza merytoryczna i doświadczenie bardzo pomogą w karierze, nie są niezbędne.

Doradca finansowy to niewątpliwie zawód wymagający dużych kompetencji, rzetelności i uczciwości. To nie jest praca dla każdego, gdyż doradca nie jest wyłącznie sprzedawcą. Zanim podejmie on jakiekolwiek decyzje, powinien dokładnie przeanalizować sytuację klienta, by móc dopasować indywidualne i optymalne rozwiązania. Rozwaga i racjonalność – to kolejne cechy, na których oparty jest wizerunek profesjonalnego doradcy. Pomagam on przecież klientom podejmować jedne z najważniejszych decyzji. Doradca musi umieć zadawać pytania oraz słuchać. Pełni bowiem niejako rolę „rodzinnego lekarza finansów”. Konieczne jest zatem, by nie był doradcą finansowym z przypadku. Musi mieć świadomość – i rzeczywiście być – odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

Jakie korzyści?

Praca doradcy finansowego z pewnością nie należy do łatwych. Jest za to sowicie wynagradzana. Specjalista – w zależności od stopnia rozwoju zawodowego – zarabia od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pracuje zazwyczaj w młodym zespole, w nowoczesnych biurach położonych w centrach największych miast, a do dyspozycji dostaje zwykle służbowy samochód oraz inne niezbędne do wypełniania obowiązków narzędzia.

Pracownik tej branży rzadko zatrudniany jest w ramach tradycyjnej umowy o pracę. Przeważa model samozatrudnienia. Doradcy sami zakładają działalność gospodarczą i w jej ramach współpracują z firmą. W zamian firma oferuje różnego rodzaju bonusy: szkolenia, programy lojalnościowe, czy zaplecze socjalne. Zawód doradcy finansowego wymaga permanentnej mobilizacji własnych sił i ciągłego doskonalenia się. Najczęściej firma pomaga, dostarczając dodatkowej motywacji w postaci nagród i premii dla najlepszych pracowników. Ścieżka kariery jest dość jasno wytyczona: z doradcy można awansować na managera grupy, produktu, a w końcu na dyrektora placówki.

ZFDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj