W ramach Działania 8.1 PO IG przedsiębiorcy mogą składać wnioski na projekty mające na celu świadczenie usług drogą elektroniczną, w tym również wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia takich usług. Działanie 8.2. PO IG skierowane jest do sektora MSP i wspiera projekty o charakterze informatycznym i organizacyjnym, prowadzących do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej pomiędzy kilkoma przedsiębiorstwami.

W ramach Działania 8.1 PO IG przedsiębiorcy mogą składac wnioski na projekty mające na celu świadczenie usług drogą elektroniczną, w tym również wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia takich usług. Działanie 8.2. PO IG skierowane jest do sektora MSP i wspiera projekty o charakterze informatycznym i organizacyjnym, prowadzących do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej pomiędzy kilkoma przedsiębiorstwami.

Przedsiębiorcy, którzy chcą starać się o wsparcie w ramach obu tych Działań powinni w pierwszej kolejności zweryfikować swoje projekty pod kątem spełnienia najważniejszego wymogu, jakim jest zaprojektowanie „e-usługi”. Najkrócej – „e-usługa” oznacza usługę, którą świadczy się bez udziału człowieka.

Pojęcie „e-usługi” zostało zdefiniowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości jako rodzaj usługi świadczony w sposób umożliwiający łączne zaistnienie następujących przesłanek:

Udzielanie w sposób zautomatyzowany przez użycie technologii informatycznych,
Świadczenie za pomocą systemów teleinformatycznych w publicznych sieciach telekomunikacyjnych np. przez Internet,
Odpowiadanie na indywidualne życzenie Zleceniobiorcy,
Świadczenie usługi zdalnie, czyli brak konieczności obecności stron transakcji w tej samej lokalizacji.

Zgodnie z tą definicją przykładowymi e-usługami są:

Systemy płatności on-line
E-rozrywka, e-translacja, e-rezerwacje, e-rekrutacja, e-oferty
E-bankowość, e-finanse
Biblioteki cyfrowe
Gry on-line
Wyszukiwarki, przeglądarki
Narzędzia do zarządzania projektami/zadaniami

Często popełnianym przez przedsiębiorców błędem jest postrzeganie prowadzenia sklepu internetowego jako e-usługi. Należy jednak pamiętać, że jeżeli proces sprzedaży wiąże się z bezpośrednim udziałem człowieka np. przy pakowaniu bądź wysyłce, nie możemy tutaj mówić o e-usłudze. Wiąże się to bezpośrednio z niespełnianiem podstawowych założeń definicyjnych e-usługi (brak automatyzacji).

Kto może liczyć na dofinansowanie w ramach projektów związanych z e-usługą? Przedsiębiorcy z sektora mikro i małych przedsiębiorstw zamierzający rozpocząć działalność w dziedzinie gospodarki elektronicznej mogą liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej w ramach Priorytetu 8 Społeczeństwo informacyjne- zwiększenie innowacyjności gospodarki Działania 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Warto zaznaczyć, że są warunki, które należy spełnić.

O dofinansowanie ubiegać się mogą wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej niż 12 miesięcy (licząc od wpisu do KRS lub EDG) i planujące wprowadzenie świadczeń polegających na tworzeniu usług elektronicznych (e-usług) oraz elektronicznej komunikacji między przedsiębiorstwami. Poziom udzielanego w ramach działania 8.1 PO IG wsparcia uzależniony jest od typu wnioskującego.

Osoby do 27 roku życia prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na maksymalne wsparcie w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych projektu. Dla pozostałych podmiotów ( w tym Spółek) maksymalna intensywność wparcia została określona na poziomie 70% wydatków kwalifikowanych. Szczegółowe wytyczne wyznaczają minimalny pułap wartości wydatków kwalifikowanych projektu mogącego ubiegać się o wsparcie na poziomie 20 tys. PLN netto.

Górna granica udzielanego wsparcia to 700 tys. PLN netto. Warto również wiedzieć, że wydatkami kwalifikującymi się od objęcia wsparciem są wydatki ponoszone w okresie po dniu złożenia wniosku i do terminu określonego w umowie o dofinansowanie. Warunkiem koniecznym do aplikowania o środki jest posiadanie na terytorium Polski siedziby przedsiębiorstwa lub, w przypadku osób fizycznych, miejsca zamieszkania.

Maksymalny czas realizacji projektu finansowanego w ramach PO IG działanie 8.1 nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Obecnie termin naboru wniosków na działanie 8.1 PO IG nie jest jeszcze znany. Ma on być ogłoszony przez PARP do końca kwietnia 2010 roku. Wówczas przedsiębiorcy będą mogli przystąpić do kompletowania wymaganych dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj