Wrzesień był kolejnym miesiącem spadków na rynku funduszy hedgingowych, jednak były one mniejsze niż w przypadku inwestycji na giełdach akcji. Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, we wrześniu 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index spadł o 3,1 proc., miesiąc wcześniej spadek wyniósł 2,8 proc.

Wrzesień był kolejnym miesiącem spadków na rynku funduszy hedgingowych, jednak były one mniejsze niż w przypadku inwestycji na giełdach akcji. 
 
Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, we wrześniu 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index spadł o 3,1 proc., miesiąc wcześniej spadek wyniósł 2,8 proc. 
W ubiegłym miesiącu utrzymywała się zła koniunktura na giełdach papierów wartościowych – indeks amerykańskiej giełdy S&P500 stracił 7,0 proc., londyński FTSE100 spadł o 4,9 proc. a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index zniżkował o 8,9 proc. W przeciwieństwie do indeksów akcji, wzrósł o 0,7 proc. benchmark rynku obligacji – Barclays Aggregate Bond Index.
W III kwartale 2011 roku indeks funduszy hedgingowych stracił 5,4 proc. W tym okresie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI spadły odpowiednio o: 13,9 proc., 13,7 proc., 17,1 proc. Indeks rynku obligacji wzrósł natomiast o 3,8 proc. 
 
We wrześniu tylko 3 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zysk.
Największą miesięczną dodatnią stopę zwrotu, stanowiącą 11,6 proc. wypracowały fundusze hedgingowe stosujące strategię krótkiej sprzedaży (Short-Biased). Był to już czwarty miesiąc, kiedy dekoniunktura na rynku akcji sprzyjała posiadaczom pozycji krótkich. Tym razem zysk był nadzwyczaj wysoki. Ta strategia okazała się również najbardziej zyskowna w ostatnim kwartale, przynosząc stopę zwrotu na poziomie 18,9 proc. a także w tym roku (zysk 16,5 proc.). Jest to rekompensata dla zwolenników krótkiej sprzedaży, którzy ponosili dotkliwe straty w ubiegłym roku.
 
Zysk w wysokości 1,2 proc. przyniosła strategia arbitrażowa (Arbitrage), gdzie dokonuje się jednoczesnego zakupu i sprzedaży na różnych rynkach takich samych aktywów. Na niewielkim plusie uplasowała się jeszcze strategia inwestycyjna oparta o analizę trendów makroekonomicznych (Macro), odnotowując we wrześniu stopę zwrotu 0,2 proc. 
 
Największe wrześniowe spadki stanowiące 7,7 proc. przyniosła strategia opierająca się na oczekiwanych wzrostach wycen spółek (Growth). To kolejny miesiąc porażki tego rodzaju funduszy a w skali III kwartału strata na tej strategii okazała się największa na rynku i wyniosła 13,8 proc. Nie mają powodu do zadowolenia również inwestujący w fundusze hedgingowe lokujące aktywa w oparciu o analizę wartości wewnętrznej firmy (Value), bowiem stracili we wrześniu 6,4 proc. Nie zadała też egzaminu strategia oportunistyczna (Opportunistic), odnotowując spadek wyceny średnio o 4,9 proc. 
 
Biorąc pod uwagę kryterium geograficzne, we wrześniu wśród rynków rozwijających się największe spadki stanowiące 10,2 proc. przyniosła Azja. Spadek w wysokości 9,9 proc. odnotowano na inwestycjach na rynkach Europy. Licząc za III kwartał, również na największej stracie są inwestycje na europejskich „emerging markets” (-19,0 proc.). 
 
Mniej spektakularne spadki wycen funduszy hedgingowych odnotowano na rynkach rozwiniętych. I tak, w ubiegłym miesiącu fundusze lokujące w Ameryce straciły  średnio 3,7 proc. Inwestycje w Ameryce przyniosły też największą stratę wśród rynków rozwiniętych za okres minionego kwartału  i wyniosła ona 6,8 proc. 
 
Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments
 
 
Jan Mazurek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj