UPS to skrót od angielskiego terminu Uninterruptible Power Supply, który w języku polskim oznacza po prostu zasilacz awaryjny, a w mowie potocznej często używa się jedynie słowa UPS.

UPS jest wykorzystywane na dwa sposoby. Jeden z nich to jego pierwotna funkcja, czyli przekazywanie zgromadzonej energii elektrycznej urządzeniom do niego podłączonym. Zasilacz awaryjny został stworzony dla ochrony przed awarią zasilania. Drugim zaś sposobem wykorzystania UPS jest funkcja prewencyjna, tzn. zasilacz chroni podłączone urządzenia przed różnorodnymi zakłóceniami ze strony sieci energetycznej, takimi jak chwilowy skok lub spadek napięcia, co może spowodować nagłe wyłączenie się komputera.

Rodzaje zasilaczy UPS
 
Zasilacze różnią się między sobą przede wszystkim ceną, która wynika z ich parametrów i przeznaczenia. Obecnie większość sklepów dystrybuujących zasilacze dzieli je na kilka typów: zasilacz do domu, do małej formy, do biura, do ochrony serwerów oraz urządzeń sieciowych, a także zasilacz awaryjny do specjalistycznych zastosowań. Oczywiście specjaliści zasilacze awaryjne dzielą na 3 grupy, tj. zasilacze z tzw. bierną rezerwą (które potocznie nazywane są po prostu off-line), zasilacze o topologii line-interactive oraz zasilacze awaryjne z tzw. podwójną konwersją (on-line). Najtańsze są zasilacze typu off-line, które zapewniają jedynie podstawową ochronę niektórym urządzeniom. Zasilacze awaryjne line-interactive i on-line są już droższe i mogą zostać użyte do zasilania różnorodnych urządzeń. Ponadto wyższa cena rekompensowana jest większą liczbą rozbudowanych funkcji, tj. ochroną przed zakłóceniami w sieci.
 
Ceny zasilaczy awaryjnych
 
Ceny zasilaczy UPS są różnorodne, jednak, aby wybrać najlepszy model trzeba określić, jakie parametry powinien posiadać. Przede wszystkim należy wiedzieć, że najważniejszą cechą zasilacza awaryjnego jest jego moc i rodzaj podtrzymywanych urządzeń. Rodzaj zasilacza zależy głównie od tego, co zamierzamy do niego podłączyć.
 
Trzeba być jednak przygotowanym na wydatek rzędu kilkuset złotych, a niekiedy nawet i kilku tysięcy. Oczywiście przed zakupem należy zrobić rekonesans rynku i sprawdzić, co oferują sklepy internetowe. Wystarczy w wyszukiwarkę Google wpisać hasło „ zasilacze ups cena” i od razu znaleźć interesujące nasz przedmioty na portalach aukcyjnych czy w sklepie online. Najtańsze zasilacze to koszt kilkudziesięciu złotych, jednak można spotkać się z urządzeniami wartymi nawet powyżej 20 000 złotych, które używane są przede wszystkim przy aparaturze medycznej w szpitalach.
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj