Każdego roku tysiące osób w naszym kraju staje przed dylematem wyboru odpowiedniej drogi do zakupu mieszkania. Dylemat ów zwykle zaczyna się od kluczowej kwestii, a mianowicie – czy poruszać się po tej drodze samodzielnie, czy jednak skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości? Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości kupowanych na rynku wtórnym. Każde z powołanych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety.

 

Osoby, które zupełnie nie mają czasu ani umiejętności, by podjąć żmudne działania związane z poszukiwaniem, analizowaniem i diagnozowaniem stanu nieruchomości (zwłaszcza stanu prawnego), właściwie nie mają zbyt wielkiego wyboru. Powinny zaufać pośrednikom, którzy mają do tego odpowiednie narzędzia i doświadczenie – nawet jeśli w grę wchodzą prowizje za pośrednictwo. Poniesiony koszt prowizji bowiem w późniejszym etapach rekompensuje znaczne ryzyko ewentualnych strat finansowych. Z kolei osoby, które są w stanie tym działaniom poświęcić czas i mają choć odrobinę predyspozycji, by poruszać się w gąszczu zagadnień rynku nieruchomości, mogą rozważyć drogę samodzielną.
 
Koszt pośrednika
 
Obecnie prowizje pośredników na rynku nieruchomości kształtują się na poziomie ok. 2-3% (+ VAT) od wartości mieszkania. Przy wysokich cenach zakupu nieruchomości stawki te nie wydają się małe (np. zakup mieszkania o wartości 300 000 zł powoduje konieczność uiszczenia prowizji znacznie powyżej 10 000 zł).
 
Dodajmy jednak, iż wiele agencji nieruchomości, zwłaszcza przy obecnej stagnacji na rynku nieruchomości, jest skłonnych negocjować wysokość prowizji. Warto więc podjąć ten temat już na wstępnym etapie rozmów z agentem.

Gdzie szukać pomocy
 
We wstępnym etapie zakupu mieszkania kluczowym zadaniem jest wyszukiwanie ofert i dopasowywanie ich do własnych potrzeb. Wcale nie jest ono proste, nawet w obecnej sytuacji rynkowej. Zadanie to znacznie ułatwiają profesjonalne serwisy internetowe. W serwisach tego typu nie tylko można sprawnie wyszukiwać mieszkania, odpowiednio kwantyfikując parametry pożądanej nieruchomości, ale również uzyskać praktyczne porady.
 
Eksperci portalu www.morizon.pl proponują następujący tok postępowania przy zakupie mieszkania:
 
Określenie wielkości własnych i obcych (kredyt hipoteczny) środków finansowania inwestycji.
 
2. Uwzględnienie dodatkowych kosztów związanych z zakupem nieruchomości: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe, prowizja pośrednika (jeśli się na niego zdecydujemy).
 
Poszukiwanie ofert wedle potrzeb – określenie metrażu mieszkania i liczby niezbędnych pomieszczeń (i to nie tylko w kontekście bieżących potrzeb, ale także uwzględniając dłuższy horyzont czasowy). Można to zrobić samemu lub z pomocą pośrednika, który przedstawi nam aktualną ofertę mieszkań przeznaczonych do sprzedaży.
 
Uwzględnienie czynników związanych z lokalizacją mieszkania: centrum czy obrzeża, odległość i dostępność komunikacyjna, dostępność infrastruktury, dostępność terenów zielonych i spacerowych, otoczenie (np. czy w pobliżu nie ma tras szybkiego ruchu).
 
5. Uwzględnienie czynników związanych z preferowanym rodzajem zabudowy, stanem mieszkania i budynku itp.
 
Umawianie się na oglądanie mieszkania, najlepiej w ciągu dnia.
 
Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości na podstawie odpowiedniej dokumentacji (np. akt notarialny kupna mieszkania lub przydział członkowski, odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zaległości czynszowych).
 
Podpisanie umowy przedwstępnej, najlepiej w formie aktu notarialnego oraz wręczenie zadatku.
 
Swoboda wyboru
 
Każdy z zaproponowanych wyżej etapów wymagałby w praktyce jeszcze większego uszczegółowienia i wnikliwej analizy. Stąd czasem nieoceniona może być pomoc wyspecjalizowanego pośrednika. W tym względzie mamy jednak absolutną swobodę wyboru.
 
Warto przy tym podkreślić, iż wykwalifikowany pośrednik:
 
zajmie się wszystkimi sprawami związanymi z wyszukiwaniem ofert w dostępnych zasobach informacyjnych (Internecie, prasie, telegazecie itp.),
 
przejmie na siebie wykonanie telefonów i poprowadzi negocjacje z właścicielami nieruchomości,
 
ułoży w czasie wizyty na prezentowanych nieruchomościach,
 
oceni stan nieruchomości – zarówno techniczny, jak i prawny,
 
przygotuje dokumentację i zajmie się formalnościami (np. notariusz) niezbędnymi do zawarcia transakcji.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj