Niemal co czwarty właściciel mieszkania w Wilanowie chce je sprzedać. Odsetek chętnych do pozbycia się lokum w Rembertowie i Wawrze jest sześciokrotnie niższy. Zróżnicowanie tej statystyki w poszczególnych dzielnicach stolicy jest bardzo duże.

Z zebranych przez Home Broker danych Domiporta.pl oraz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co dziesiąte mieszkanie w Warszawie zostało wystawione na sprzedaż. Zdecydowanie najszersza oferta na rynku wtórnym jest na Wilanowie, gdzie na nabywców czeka prawie 23 proc. lokali. Po drugiej stronie tego swojego zestawienia są Rembertów i Wawer, gdzie około 4 proc. mieszkań jest wystawionych do sprzedaży.

Ciekawostką jest, że właściwie we wszystkich dzielnicach położonych na prawym brzegu Wisły jest mniejszy odsetek mieszkań na sprzedaż. Oprócz wymienionych już Rembertowa i Wawra są to Praga Północ (6,5 proc.), Targówek (5,6 proc.) i Wesoła (6,9 proc.).

W liczbach bezwzględnych największy zasób mieszkaniowy jest na Mokotowie. Liczy on 127 tys. lokali (szacunek Home Broker na 2014 rok na podstawie danych GUS za 2013 r.). I nic dziwnego, bo to największa i najludniejsza dzielnica miasta – mieszka w niej 219 tys. mieszkańców. Z danych Domiporta.pl wynika, że na chwilę obecną na Mokotowie na sprzedaż wystawionych jest 14,3 tys. mieszkań z rynku wtórnego, co stanowi 11,3 proc. zasobu mieszkaniowego i w przybliżeniu odpowiada warszawskiej średniej.

Coraz mniej ofert sprzedaży w Warszawie

– Analizując dane podażowe z serwisu Domiporta.pl dotyczące warszawskiego rynku wtórnego z ostatnich trzech lat wynika, że prawie we wszystkich dzielnicach Warszawy liczba ofert znacząco spadła. Największe straty zanotował Mokotów, którego oferta zmniejszyła się o ponad 30 proc. Kolejne dzielnice, w których znacząco spadła podaż to Bielany, Białołęka i Śródmieście. – zauważa Maciej Górka z Domiporta.pl.

Wyjątkiem jest Wilanów, w którym liczba mieszkań na sprzedaż wzrosła w ostatnich latach o jedną trzecią. Porównując liczbę ofert na rynku wtórnym dostępną w serwisie Domiporta.pl z danymi Home Brokera i GUS o liczbie mieszkań w danej dzielnicy w ogóle, wychodzi na to, że to właśnie mieszkańcy Wilanowa najczęściej chcą sprzedać swoje mieszkanie. – Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być spora liczba mieszkań w Miasteczku Wilanów kupionych przez inwestorów na początku istnienia tego osiedla na rynku pierwotnym. Teraz nieruchomości te wchodzą do drugiego obiegu. – mówi Maciej Górka.

Rynek pierwotny wypełnia lukę po wtórnym

W ostatnich trzech latach liczba ofert na rynku wtórnym w Warszawie spadła o 26 tys. mieszkań, a Wilanów jest jedyną dzielnicą, w której zanotowano wzrost tej liczby. – Nie musimy jednak obawiać się, że przy utrzymaniu tej dynamiki za kilka lat zabraknie lokali do kupna, ponieważ równolegle do spadku na rynku wtórnym rośnie podaż mieszkań na rynku pierwotnym. Według danych GUS, w 2014 r. oddano do użytku 143 tys. lokali mieszkalnych, a budowę kolejnych 148 tys. rozpoczęto. – wyjaśnia ekspert Domiporta.pl.

Analizując dane o liczbie ofert w danej dzielnicy trzeba jednak wziąć pod uwagę, że samo wystawienie mieszkania na sprzedaż nie zawsze musi oznaczać chęć sprzedania go. Nie brakuje bowiem osób, które publikują oferty z ceną znacząco przewyższającą wartość rynkową mieszkania. Taka nieruchomość widnieje wówczas w statystykach „na sprzedaż”, ale realne szanse na to, że zmieni właściciela są bliskie zera.

Autor: Marcin Krasoń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj