W ostatnich miesiącach ceny ofertowe używanych lokali nie zmieniają się znacząco. W porównaniu z sytuacją sprzed roku są jednak nieco wyższe.
Choć na początku bieżącego roku mogliśmy zaobserwować większy ruch na wtórnym rynku mieszkaniowym i podwyżki stawek w największych polskich miastach, obecnie zmiany są nieznaczące. Trzeba przyznać, że okres wakacyjny nie sprzyja decyzjom o kupnie nieruchomości, więc obserwujemy tylko niewielkie wahnięcia cenowe.
Jak wynika ze statystyk ogólnopolskiego portalu nieruchomości Morizon.pl, z maja na czerwiec w 9 z 18 wziętych pod uwagę w badaniu największych miast polskich stawki ofertowe spadły średnio o 1%. O niewiele więcej, bo średnio 1,1% wzrosły ceny w ośmiu innych ośrodkach, a w Poznaniu się nie zmieniły. Największe obniżki zanotowano w najdroższym pod względem nieruchomości polskim mieście – Sopocie. W czerwcu za używany lokal sprzedawcy chcieli tam średnio o 3,6% mniej niż w maju. Największe podwyżki cen ofertowych pojawiły się w Olsztynie (o 1,5%).
Porównując z kolei średnie z czerwca bieżącego roku z czerwcem 2013, największe wzrosty stawek możemy zauważyć w Opolu (o 3,1%) i w Katowicach (o 2,4%). Gdzie za lokum z „drugiej ręki” zapłacimy mniej niż rok temu? Okazuje się, że najbardziej staniały mieszkania w Kielcach (o 1,8%) i w Rzeszowie (o 1,7%). Obecna sytuacja sprzyja sprzedawcom, którzy coraz rzadziej muszą godzić się na ustępstwa wobec pragnących obniżek cen klientów.