O nawiązaniu czy rozwiązaniu stosunku pracy decydują najczęściej zainteresowane strony, czyli pracownik i pracodawca. Bywa jednak, że osoba zatrudniona powraca do pracy na podstawie wyroku. O jakich formalnościach należy wówczas pamiętać?
 

Spór między pracownikiem a pracodawcą może zakończyć się na sali sądowej. Najczęściej sprawy takie dotyczą zaległego wynagrodzenia czy ekwiwalentu za urlop. Bywa jednak, że pracownik w pozwie domaga się przywrócenia do pracy. Jeżeli udowodni, że pracodawca zwolnił go niezgodnie z literą prawa, ma szansę powrócić do danego zakładu pracy. Takich spraw co roku do sądów trafia wiele. Spory często kończą się wygraną pracownika i wówczas też pojawia się pytanie, w jaki sposób pracownik powinien powrócić do pełnienia swoich obowiązków służbowych. Ustawodawca dokładnie określił ścieżkę formalną, jaką przejść musi osoba powracająca do pracy na mocy wyroku.

„Przymuszony” pracodawca

Podstawową kwestią jest to, że pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia swojego podwładnego, jeżeli ten w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy, nie zgłosi gotowości niezwłocznego jej podjęcia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Jeżeli jednak pracownik dotrzymał terminu i zgłosił gotowość do wznowienia obowiązków zawodowych, pracodawca zostaje „przymuszony” prawem do jego ponownego zatrudnienia. Wówczas musi on też rozstrzygnąć kwestie związane np. z urlopem.

Specjaliści podkreślają przy tym, że nie jest konieczne podpisywanie nowej umowy o pracę. Pracownik, który zgłosi gotowość w terminie zostaje po prostu przywrócony do wykonywania swoich obowiązków. Dochodzi wówczas do reaktywowania dotychczasowego stosunku pracy, zaś przygotowanie i podpisanie nowej umowy przez strony jest zbędne.

Obowiązki i prawa pracownika

Powrót pracownika do zakładu pracy na mocy wyroku to również pytanie o warunki pracy zatrudnionego. Zasadniczo pracodawca powinien zapewnić mu takie same warunki, jak przed zwolnieniem. Trzeba jednak podkreślić, że może dojść do takiej sytuacji, w której na zajmowane wcześniej stanowisko została zatrudniona już nowa osoba. Wówczas pracodawca ma możliwość przeniesienia swojego podwładnego na inne stanowisko. Jest to jednak wyjątek.

Poza kwestią obowiązków pojawia się również pytanie o prawa pracownika powracającego do firmy na mocy wyroku. Jednym z przysługujących mu praw jest prawo do urlopu. Czy zatrudnionemu należy naliczyć dni wolne za okres od zwolnienia do dnia wydania wyroku przywracającego go do pracy? Zgodnie z art. 51 § 1 Kodeksu pracy takiemu pracownikowi wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Jednocześnie okres pozostawiania bez pracy, za który zatrudnionemu nie przyznano wynagrodzenia, pociąga za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Szefie, jestem niewinny

Ustawodawca przewidział również sytuację, w której może wygasnąć zawarta z pracownikiem umowa o pracę. Mowa m.in. o tymczasowym aresztowaniu zatrudnionego. I w takim przypadku pracownik ma możliwość powrotu do zakładu pracy. Jeżeli w sprawie karnej zapadnie prawomocny wyrok uniewinniający lub zostanie wydana decyzja o umorzeniu, zatrudniony ma ustawowe prawo do powrotu do firmy. Faktycznie zatem pracodawca nie ma narzędzi, za pomocą których mógłby bronić się przed przyjęciem do zakładu firmy swojego podwładnego, chyba że ten nie dopełni swojego obowiązku i nie zgłosi gotowości do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Wówczas pracodawca nie ma obowiązku ponownego przyjęcia pracownika, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by się na to zdecydował.

Gdy pracownik znalazł inną pracę

Nie można zapomnieć, że sprawa w sądzie może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na przebywanie bez pracy przez tak długi czas, najczęściej szukają innej posady. Co w sytuacji, gdy wyrok jest dla nich pomyślny, niemniej jednak są już zatrudnione u innego pracodawcy? Warto wówczas powołać się na art. 48 § 2 Kodeksu pracy. Taki zatrudniony ma prawo – bez wypowiedzenia i za trzydniowym uprzedzeniem – rozwiązać umowę o pracę ze swoim obecnym pracodawcą w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy.

Czytaj więcej o swoich prawach jako pracownika na: www.praca-chrzanow.info/porady-dla-pracownikow

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj