Po wczorajszej sesji europejskiej, w trakcie której doszło do bardzo silnego umocnienia waluty amerykańskiej, wydawało się, że inwestorzy wstrzymają się od dalszego kupowania dolara. Wiadomość o dużo słabszym bilansie handlowym w USA sprzyjała niedźwiedziom, ponieważ powiększyło to obawy inwestorów o dynamikę wzrostu gospodarczego za oceanem za drugi kwartał. Bardzo słabo zachowywały się parkiety giełdowe na całym świecie, co tylko dodawało siły sprzedającym ryzykowne aktywa. W rezultacie w sesji azjatyckiej doszło do kontynuacji spadków pary EUR/USD i jej kurs dziś rano znajduje się nieco pod poziomem 1,29.

Po wczorajszej sesji europejskiej, w trakcie której doszło do bardzo silnego umocnienia waluty amerykańskiej, wydawało się, że inwestorzy wstrzymają się od dalszego kupowania dolara.

Wiadomość o dużo słabszym bilansie handlowym w USA sprzyjała niedźwiedziom, ponieważ powiększyło to obawy inwestorów o dynamikę wzrostu gospodarczego za oceanem za drugi kwartał. Bardzo słabo zachowywały się parkiety giełdowe na całym świecie, co tylko dodawało siły sprzedającym ryzykowne aktywa. W rezultacie w sesji azjatyckiej doszło do kontynuacji spadków pary EUR/USD i jej kurs dziś rano znajduje się nieco pod poziomem 1,29.

Złoty pod wpływem nastrojów globalnych

Zdecydowanemu osłabieniu uległa także polska waluta, szczególnie wobec dolara. Bardzo złe nastroje panujące na rynkach finansowych wspierały wyprzedaż złotego, a dane o większym deficycie na rachunku obrotów bieżących w naszym kraju nie pomogły uspokoić sytuacji. W żaden sposób naszej walucie nie pomogła również poranna wypowiedź wiceministra finansów, który zapowiedział, że Ministerstwo Finansów będzie dążyło do obniżenia deficytu budżetowego na ten rok o kilka miliardów złotych. Zdecydowana awersja do ryzyka i tak osłabia aktualnie ryzykowne aktywa, dlatego złoty w dalszym ciągu nie będzie faworytem. Aktualnie kurs EUR/PLN wynosi 4,0050, a USD/PLN 3,1070.

Produkcja ze Strefy Euro

Na dzisiejszą sesję zaplanowano dwie istotne publikacje. Najpierw o 11:00 poznamy najnowsze dane o dynamice produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Spodziewany odczyt ma być symbolicznie niższy niż poprzednio, czyli 9,3% r/r w porównaniu do 9,4% w zeszłym miesiącu. Natomiast o 14:30 napłyną cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Spodziewany odczyt w tym tygodniu to 465 tys., a zatem nieco mniej niż poprzednie 479 tys.

Dariusz Pilich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj