Dzisiaj premier Donald Tusk rozpoczyna wizytę w Wietnamie. Wizyta polskiego premiera ma miejsce w roku, w którym przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Jutro szef polskiego rządu spotka się z premierem Nguyenen Tan Dungiem i sekretarzem generalnym partii Nongiem Duc Manhem.  Planowane jest podpisanie porozumień i dokumentów o współpracy pomiędzy Polską i Wietnamem. Premier spotka się także z wietnamskimi

Dzisiaj premier Donald Tusk rozpoczyna wizytę w Wietnamie. Wizyta polskiego premiera ma miejsce w roku, w którym przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Jutro szef polskiego rządu spotka się z premierem Nguyenen Tan Dungiem i sekretarzem generalnym partii Nongiem Duc Manhem.

Planowane jest podpisanie porozumień i dokumentów o współpracy pomiędzy Polską i Wietnamem. Premier spotka się także z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni.

Rozmowy z przedstawicielami najwyższych władz Wietnamu będą dotyczyć m.in. spraw międzynarodowych i współpracy kulturalnej, w tym także w zakresie ochrony i renowacji zabytków. Ważnym tematem będzie również współpraca gospodarcza między obu krajami m.in. w przemyśle wydobywczym, stoczniowym, chemicznym, zbrojeniowym, farmaceutyczno-medycznym, ochrony środowiska, renowacji zabytków i rolno-spożywczym.

W 2009 r. wartość obrotów handlowych między Polską i Wietnamem wyniosła 520 mln USD. Jednocześnie 304 mln USD wyniosło saldo ujemne po stronie Polski. Inwestycje wietnamskie w Polsce są szacowane na 7,9 mln USD, zaś polskie w Wietnamie – na ok. 20 mln USD. Zarówno w zakresie wymiany handlowej, jak i inwestycji istnieją pola do rozwoju współpracy polsko-wietnamskiej.

W obecności obu premierów planowane jest podpisanie pięciu dokumentów: umowy o współpracy dotyczącej obronności, protokołu o współpracy między resortami spraw zagranicznych, umowy o wzajemnej ochronie informacji niejawnych, porozumienia o rozwoju i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie weterynarii, a także listu intencyjnego o współpracy ministerstw środowisk obu krajów.

Umowa o współpracy w zakresie obronności przewiduje wymianę doświadczeń, wsparcie logistyczne, współpracę w ramach misji pokojowych i operacji Narodów Zjednoczonych, współpracę techniczną, a także współdziałanie w zakresie szkolnictwa wojskowego i ratownictwa.

Protokół o współpracy między MSZ Polski i Wietnamu zakłada regularną wymianę informacji dotyczących polityki, spraw konsularnych, współpracę kulturalną, wspieranie rozwoju stosunków dwustronnych, usprawnianie współpracy międzynarodowej w ramach organizacji i forów oraz coroczne dwustronne konsultacje.

Umowa o ochronie informacji niejawnych określa zasady ochrony przekazywanych i wytwarzanych informacji niejawnych oraz kontaktów niejawnych w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego. Ustala także równorzędne klauzule tajności oraz zobowiązuje do ich poszanowania i ochrony.

W ramach porozumienia o rozwoju i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie weterynarii Polska i Wietnam będą współpracować na rzecz ograniczania i walki z chorobami zakaźnymi zwierząt oraz w dziedzinie ochrony bydła i pasz. Wymienią się także wzorami świadectw weterynaryjnych. Zatwierdzenie świadectw weterynaryjnych ma szczególne znaczenie dla eksportu do Wietnamu świeżego mięsa oraz produktów mięsa wieprzowego. Podpisanie dokumentu stwarza możliwość zwiększenia wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Wietnamem.  

List intencyjny o współpracy ministerstw środowisk Polski i Wietnamu stworzy warunki do współdziałania obu resortów w zakresie ochrony środowiska. Polska ma w tym zakresie do zaoferowania projekt GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii, realizowany przez Ministerstwo Środowiska. Jego celem jest międzynarodowy transfer innowacyjnych technologii sprzyjających ochronie środowiska. Projekt obejmuje rozwiązania technologiczne w zakresie oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, innowacyjne technologie przetwarzania odpadów niebezpiecznych, rozwiązania wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym maszyny rolnicze służące do wytwarzania brykietu i kolektory słoneczne, technologie dla koksownictwa oraz technologie energooszczędne.

Wieczorem premier Tusk spotka się z absolwentami polskich uczelni, wśród których jest wiele znaczących postaci wietnamskiego życia publicznego, m.in. prezydent Hanoi Nguyen The Tao i minister zasobów naturalnych i środowiska Pham Khoi Nguyen. Na spotkanie z szefem polskiego rządu przybędzie około 300 osób, absolwentów polskich szkół wyższych, a także Wietnamczyków, którzy choć nie uczyli się w Polsce, znają język polski i czują się związani z naszym krajem.

Polskie uczelnie ukończyło ok. 4 tys. obywateli Wietnamu. Najwięcej z nich uczyło się w Polsce w latach 60., 70. i 80. Kształcili się w naukach humanistycznych i matematyczno-fizycznych, cywilnych i wojskowych. W tym roku akademickim w Polsce uczy się 293 wietnamskich studentów. Rok wcześniej było ich 358, a w roku akademickim 2007/2008 – 396.

W czasie spotkania minister środowiska i zasobów naturalnych, przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej Pham Khoi Nguyen, prezydent Hanoi Nguyen The Tao i ambasador Wietnamu w Polsce w latach 2006-2010 Nguyen Van Xuong zostaną odznaczeni Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za działania na rzecz intensyfikacji stosunków dwustronnych między Polską a Wietnamem.

W piątek, w ostatnim dniu wizyty w Azji, prezes Rady Ministrów spotka się z prezydentem Wietnamu Nguyenem Minh Trietem.

Tekst i zdjęcie – KPRM

Zobacz także:

Drugi dzień premiera w Indiach

Wizyta premiera w New Delhi w Indiach

MRR krytykuje strategię e-zdrowie

,21,5289,1284026005

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj