W związku z tym partner ponosi osobistą, solidarną i subsydiarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, z wyjątkiem tych zobowiązań, które powstały w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w niej. Taka odpowiedzialność partnera dotyczy również zobowiązań spółki będących następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez nią na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego
Przepisy dot. spółki partnerskiej przewidują subsydiarną odpowiedzialność partnera za tzw. błąd w sztuce popełniony przez innych partnerów.
W związku z tym partner ponosi osobistą, solidarną i subsydiarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, z wyjątkiem tych zobowiązań, które powstały w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w niej. Taka odpowiedzialność partnera dotyczy również zobowiązań spółki będących następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez nią na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
Solidarność a subsydiarność
Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że każdy z partnerów wraz z innymi partnerami i spółką odpowiada za cały dług.
Odpowiedzialność subsydiarna pojawia się dopiero w sytuacji, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Wówczas wierzyciel spółki może ściągać należność z majątku partnera.
Zobacz także:
– Debiut giełdowy dofinansowany z Unii
– Obawy młodych Polaków przed zakładaniem firm
– Rozwój biznesu dzięki teorii przedsiębiorczości?