Ubezpieczenie OC, pomimo tego, że jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu, jest sprawą bardzo indywidualną, ze względu na wysokość naliczanej składki. Wyliczana jest ona na podstawie wielu czynników, które są różne dla każdego z posiadaczy samochodów.
Składka ubezpieczenia OC jest dla ubezpieczyciela odzwierciedleniem kalkulacji ryzyka wystąpienia potencjalnej szkody. Stanowi ona zestawienie czynników, związanych z pojazdem oraz osobą ubezpieczoną takich, jak historia ubezpieczenia i dane demograficzne. Nie wynika ona z cen narzucanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, lecz jest rezultatem konkretnych statystyk.
Przy wyliczaniu składek ubezpieczenia OC, pod uwagę bierze się:
Dane demograficzne właściciela – młodzi kierowcy (przeważnie do 26 roku życia) oraz Ci, którzy posiadają prawo jazdy od mniej niż pięciu lat płacą stawki wyższe niż kierowcy starsi, którzy mają dłuższy staż. Wpływ na wysokość składki ma również stan cywilny kierowcy – towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, że żonaty mężczyzna z dziećmi jeździł będzie bezpieczniej od singla.
Parametry samochodu – chodzi tu o rok produkcji, markę, model oraz pojemność. Dzięki nim ubezpieczyciel jest w stanie ustalić aktualną wartość pojazdu.
Współużytkownicy pojazdu – gdy pojazd zarejestrowany jest na dwie osoby, często ubezpieczyciel w cenie ubezpieczenia odzwierciedla ryzyko stłuczki lub wypadku bardziej ryzykownego (według statystyk) kierowcy. Nie musi być on współwłaścicielem pojazdu – często ubezpieczyciele pytają czy będą go prowadziły osoby młodsze niż 25 lat oraz posiadające prawo jazdy krócej niż 2 lata.
Liczba lat ubezpieczenia oraz lata bezszkodowej jazdy – im lepszą mamy historię, tym korzystniejszą ofertę ubezpieczenia otrzymamy. Za każdy rok bezszkodowej jazdy uzyskuje się przeważnie 10 procent zniżki. Maksymalna zniżka przysługująca kierowcy do tej pory wynosiła 60 procent, jednak w ostatnim czasie jeden z ubezpieczycieli zaproponował najbardziej doświadczonym i bezszkodowym kierowcom 70% zniżkę bonus-malus.
Sposób użytkowania samochodu – gdy będzie on służył jako auto firmowe, ze względu na częstotliwość użytkowania i większe ryzyko wystąpienia szkody, składki będą wyższe.
Liczba rat – płacąc składkę roczną, zapłacimy mniej niż w przypadku rozłożenia płatności na raty.
Miejsce zamieszkania – w większych miastach składki są wyższe, a to ze względu na większe natężenie ruchu i większe ryzyko wystąpienia szkody.
Forma płatności – często istnieje możliwość otrzymania rabatu za wybór oferty przez Internet lub płatność kartą.
Przed zdecydowaniem się na ofertę danego towarzystwa ubezpieczeniowego, warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się z ich ofertami. Dobrym pomysłem jest także kalkulator ubezpieczenia, za pośrednictwem którego dokonać możemy szacunkowych wyliczeń na temat potencjalnej wysokości naszego ubezpieczenia OC. Nie zapomnijmy również o zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których znajdziemy szczegółowe informacje na temat oferty danego ubezpieczyciela.